Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. novembra 2016 Jadrová energia od Energia.skTASR

P. Žiga: Za dostavbu blokov v Mochovciach je stále zodpovedný Enel

„Nemyslím si, že to musí byť konečná suma z hľadiska výšky. Môže byť podľa mňa aj nižšia. Je to však o tom, či chceme mať Mochovce dokončené, alebo nechceme a akým spôsobom sa k tomuto cieľu dostaneme. Ešte raz zdôrazňujem, že zodpovednosť a kompetenciu pri dostavbe Mochoviec mal doteraz a ešte má taliansky akcionár Enel,“ podčiarkol Žiga.

Štát sa bude podľa jeho slov pýtať, prečo sa míňajú takéto vysoké sumy peňazí a prečo sa posúva termín dostavby. Zdôraznil zároveň, že by sa malo uskutočniť stretnutie akcionárov spoločnosti SE, kde by sa diskutovalo o zvýšenom rozpočte na dostavbu EMO34.

Štátny tajomník MH SR Vojtech Ferencz 27. októbra 2016 na konferencii „Úloha občianskej spoločnosti v Energetickej únii“ uviedol, že rozpočet na dostavbu EMO34 dosiahne sumu výrazne vyššiu ako 5 miliárd eur. „Slovenské elektrárne nám pred tromi týždňami listom oznámili, že dokončia tretí blok v lete 2018 a štvrtý blok až v lete 2019. Zároveň napriek valnému zhromaždeniu z novembra 2014, kedy avizovali navýšenie rozpočtu na 4,6 miliardy eur, opätovne žiadajú o navýšenie rozpočtu na úroveň 5,4 miliardy eur,“ spresnil štátny tajomník MH SR.

Ferencz pripomenul, že tretí blok v Mochovciach mal byť podľa posledných prísľubov uvedený do prevádzky v októbri tohto roku a štvrtý blok EMO v októbri 2017.

Žiga 19. októbra 2016 naznačil, že zvyšovanie rozpočtu na dostavbu EMO34 bude „výrazne vyššie, ako sa avizovalo“. „Aj viac,“ spresnil Žiga na otázku, či zvýšenie rozpočtu na dostavbu EMO34 je vyššie, ako bola zverejňovaná suma 500 miliónov eur nad známou sumou 4,6 miliardy eur. Už 4. októbra tohto roku na 11. zasadnutí Európskeho jadrového fóra (ENEF) v Bratislave Žiga informoval, že pri dostavbe EMO34 sa očakáva zvyšovanie nákladov.

Podľa doterajších informácií by na dostavbu tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach malo ísť asi 4,6 miliardy eur. Podľa rozpočtových odhadov z roku 2008 sa malo na dostavbu blokov vynaložiť 2,8 miliardy eur, diskutovalo sa aj o potrebe zvýšenia rozpočtu na 3,8 miliardy eur.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.