Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

P. ŽIGA: Meno šéfa ÚRSO ešte nie je známe, malo by sa tak stať do prázdnin

„Pripravujem výberovú komisiu, v ktorej by som meno chcel odkonzultovať aj so zamestnávateľskými zväzmi, ako aj so ZMOS-om (Združením miest a obcí Slovenska), pretože v januári (2017 pri zmätkoch s cenami energií) prvý problém s ističmi vznikol u primátorov a starostov miest a obcí. Oni prví hlásili, že je nejaký problém v priestore. Preto som aj ZMOS pozval do výberovej komisie na post nového predsedu ÚRSO,“ priblížil.

„Myslím si, že by sme výber predsedu mohli zvládnuť ešte pred (letnými) prázdninami, teda mohol by začať fungovať k 1. alebo 15. júlu,“ spresnil šéf Ministerstva hospodárstva SR.

Novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach z dielne MH SR, ktorú dnes definitívne schválila NR SR, počíta s tým, že funkcia predsedu ÚRSO a predsedu Regulačnej rady ÚRSO sa oddelí. Nového šéfa ÚRSO bude pritom po novom vymenovávať vláda. Právnou normou sa tiež nanovo upravujú povinnosti Regulačnej rady v procese schvaľovania regulačnej politiky a právomoci štátu v rámci cenových konaní, ktoré majú súvislosť s regulovanými subjektmi sieťových odvetví.

Navrhuje sa zvýšenie počtu podpredsedov ÚRSO z jedného na dvoch. Mení sa spôsob kreovania predsedu úradu. Podľa doterajšej právnej úpravy predsedu vymenúva a odvoláva prezident SR na návrh vlády SR. Po novom bude predsedu menovať do funkcie vláda SR. Práve s týmto mala problém opozícia. Žiga ale počas rokovania o novele zdôraznil, že hoci zákon berie prezidentovi SR istú právomoc, inú mu zas dáva.

Regulačná rada ÚRSO plní dozornú funkciu a v cenových konaniach je odvolacím orgánom. Poslanci schválili pozmeňujúci návrh z výborov, podľa ktorého predsedovi úradu patrí plat vo výške odmeny predsedu rady. „Úrad má dvoch podpredsedov. Podpredsedov úradu vymenúva a odvoláva vláda na návrh predsedu úradu. Každému podpredsedovi patrí plat vo výške odmeny podpredsedu rady,“ uvádza sa v pozmeňujúcom návrhu.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.