Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. januára 2017 Jadrová energia od Energia.skTASR

P. Žiga: Dostavať tretí a štvrtý blok v Mochovciach bolo správne rozhodnutie

„Bavíme sa o dvoch rôznych svetoch. Keď som bol ja štátnym tajomníkom, tak (výkupné) ceny elektriny boli na úrovni 70 eur za megawatthodinu. Dnes sú na úrovni 30 eur. Z môjho pohľadu to (dostavba EMO, pozn. TASR) teda vtedy bolo správne rozhodnutie. Za daných okolností, ktoré v tom čase boli, by som sa aj dnes tak rozhodol,“ povedal po dnešnom rokovaní vládneho kabinetu Žiga.

Šéf MH SR vlani avizoval, že by chcel problémy okolo dostavby Mochoviec vyriešiť v januári 2017. „Oslovil som konkrétnych akcionárov. Zatiaľ nemám (od nich) žiadnu odpoveď,“ dodal Žiga.

Štátny tajomník MH SR Vojtech Ferencz 27. októbra 2016 na konferencii „Úloha občianskej spoločnosti v Energetickej únii“ uviedol, že rozpočet na dostavbu EMO34 dosiahne sumu výrazne vyššiu ako 5 miliárd eur. „Slovenské elektrárne (SE) nám pred tromi týždňami listom oznámili, že dokončia tretí blok v lete 2018 a štvrtý blok až v lete 2019. Zároveň napriek valnému zhromaždeniu z novembra 2014, kedy avizovali navýšenie rozpočtu na 4,6 miliardy eur, opätovne žiadajú o navýšenie rozpočtu na úroveň 5,4 miliardy eur,“ spresnil štátny tajomník MH SR.

Ferencz pripomenul, že tretí blok v Mochovciach mal byť podľa posledných prísľubov uvedený do prevádzky v októbri tohto roku a štvrtý blok EMO v októbri 2017.

Žiga 19. októbra 2016 naznačil, že zvyšovanie rozpočtu na dostavbu EMO34 bude „výrazne vyššie, ako sa avizovalo“. „Aj viac,“ spresnil Žiga na otázku, či zvýšenie rozpočtu na dostavbu EMO34 je vyššie, ako bola zverejňovaná suma 500 miliónov eur nad známou sumou 4,6 miliardy eur. Už 4. októbra tohto roku na 11. zasadnutí Európskeho jadrového fóra (ENEF) v Bratislave Žiga informoval, že pri dostavbe EMO34 sa očakáva zvyšovanie nákladov.

Podľa doterajších informácií by na dostavbu tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach malo ísť asi 4,6 miliardy eur. Podľa rozpočtových odhadov z roku 2008 sa malo na dostavbu blokov vynaložiť 2,8 miliardy eur, diskutovalo sa aj o potrebe zvýšenia rozpočtu na 3,8 miliardy eur.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.