Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

P. ŽIGA: Členské štáty musia mať možnosť definovať si národný energetický mix

„Pre Slovensko, ale aj pre ďalšie členské štáty EÚ, napríklad pre Česko má zásadný význam jadrová energetika, a to jednak z pohľadu bezpečných dodávok energie, tak aj z ohľadu znižovania emisií,“ priblížil.

Rozvoj bezpečného využívania jadrovej energie je podľa Žigu jedným z predpokladov prechodu smerom k nízkouhlíkovej energetike a tento fakt by mala Energetická únia náležite zohľadňovať.

„Postavenie jadrového zariadenia, ktoré napomáha dekarbonizácii energetiky je v súčasnosti problémom najmä finančného modelu,“ povedal minister obchodu a priemyslu ČR Jan Mládek.

Kým obnoviteľné zdroje energie dostávali a dostávajú podľa jeho slov podporu z verejných zdrojov, jadrové zdroje sa musia zaplatiť samé. „Samofinancovanie výstavby jadrových zdrojov pri súčasných cenách elektriny a výhľade cien na najbližšie obdobie teda nevychádza,“ poznamenal.

Informoval, že verejnosť je v ČR v dileme. „Na jednej strane asi 70 % obyvateľov ČR je za využívanie jadrových elektrární, ale zároveň približne 70 % obyvateľov nechce, aby štát na výstavbu jadrových zariadení poskytoval finančné garancie,“ podčiarkol.

Skúsenosti z Európy podľa slov českého ministra ukazujú, že výstavba jadrových elektrární je nakoniec dvakrát drahšia a trvá dvakrát dlhšie, ako sa plánovalo v projekte. „Riešením pri výstavbe by mohol byť model, aby investor jadrovej elektrárne bol do času jej dokončenia 49-% vlastníkom a po dokončení z vlastníctva vystúpil,“ povedal Mládek.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.