Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektricka siet-Flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ A Guy With A Camera (licencia Creative Commons)
26. novembra 2010 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

P. Šolc: Integrovaný trh EÚ s elektrickou energiou do roku 2015

Koncept postupnej integrácie trhov s elektrinou v rámci EÚ existuje od roku 2009. Zadefinoval sa ako „single price coupling” v rámci všetkých štátov EÚ. „Má ísť o jednotný algoritmus, ktorý je schopný nastaviť ceny a objemy obchodované naprieč hranicami medzi jednotlivými trhovými miestami v Európe,” vyhlásil v Bratislave Pavel Šolc, riaditeľ stratégie českého správcu prenosovej sústavy ČEPS. 

Súčasná vízia je v protiklade s predchádzajúcou stratégiou. Tá predpokladala, že najprv vzniknú trhy v európskych regiónoch a následne príde k ich vzájomnej integrácii. „Cieľ je pomerne ambiciózny. Do roku 2015 budú všetky regióny EÚ integrované do jedného spoločného trhu,“ doplnil.  

Predstaviteľ ČEPS-u zároveň upozornil na nejasnú definíciu pojmu „región” v európskej elektroenergetike. Výklad je podľa neho nejasný, v mnohých prípadoch sa regióny navzájom prekrývajú. Dnes jediná kodifikovaná verzia, ktorá sa snaží zadefinovať štruktúru regiónov v EÚ, je ”congestion management guidelines”, vysvetlil Šolc.

„Market coupling“ v západnej Európe

Jedným z príkladov integrácie trhov na princípe „market coupligu“ je oblasť západnej Európy. Trojstranný projekt medzi Belgickom, Francúzskom a Holandskom funguje od roku 2008. Ako uviedol Šolc, približne pred dvoma týždňami sa k nim pripojili aj ďalšie dve krajiny: Nemecko a Dánsko.

Špecifickým príkladom prepájania trhov sú krajiny Škandinávie. K prepojeniu spotového trhu severských štátov prišlo z ich vlastnej iniciatívy, dávno pred štandardizáciou z Bruselu. V tejto súvislosti sa odštartoval projekt trhu severozápadnej Európy. V prvej fáze má prísť k zabezpečeniu objemového „market couplingu“ medzi západnou Európou a Škandináviou. „V druhej fáze má prísť k cieľovému riešeniu, to znamená „single price couplingu“ od roku 2012,“ dodal. 

Prepájanie trhov s elektrinou v strednej Európe

Pavel Šolc v krátkosti zhrnul vývoj integrácie trhov s elektrinou v rámci nášho regiónu:

  • 2001- Spustenie jednostranných aukcií Česka s Nemeckom.  Podľa Šolca sa tým značne skomplikovali štandardné obchody, ktoré dovtedy prebiehali.
  • 2002 – Začiatok spoločných aukcií medzi Českom a sieťovými operátormi v Nemecku.
  • 2004 – Vznik trojstranných aukcií medzi nemeckým operátorom Vattenfall, ČEPS a poľským systémovým operátorom (PSE).
  • 2005 – Pripojila sa Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) a E.ON, čím vznikla koordinovaná aukcia piatich systémových operátorov. S malými úpravami funguje v pôvodnej podobe dodnes.

Denný „market coupling“ v strednej Európe iba medzi ČR a SR

Denný market coupling však existuje len medzi Slovenskom a Českom. Založený je na forme implicitnej alokácie prenosovej kapacity.

Spoločná trhová zóna (single price area) existuje medzi Rakúskom a Nemeckom, ale i napriek tomu „z piatich rokov práce vyčnieva zrealizovanie prepojenia českého a slovenského trhu v rekordnom čase jedného roku a štvrť, čo je z pohľadu integrácie trhu na princípe market couplingu v regióne jediný príklad,“ zdôraznil Šolc.

V súčasnosti prebiehajú prípravy na rozšírenie „flow based” aukcií až na 8 systémových operátorov. Ide o komplikovaný a ťažko dosiahnuteľný proces. So spustením sa ráta v roku 2011.

Šolc ďalej spomenul viaceré možnosti rozvoja integračných iniciatív v regióne:

  • regionálne projekty market couplingu,
  • bilaterálne alebo multilaterálne paralelné projekty market couplingu (napr. prepojenie medzi Nemeckom a Rakúskom),
  • postupná integrácia existujúcich trhov do spoločného západoeurópskeho systém.

Prijatie legislatívnych záväzkov je nevyhnutnosť

Podmienkou rozvoja „market couplingu“ v priestore EÚ je existencia záväznej legislatívy. Šolc pokladá jej prijatie v podobe „road map“ („cestovnej mapy“). Podľa neho by sa tak malo udiať čo najskôr, pretože v súčasnosti existujúce memorandum nepostačuje. Prepájaniu trhov s elektrinou bráni často práve nekompatibilita zákonov jednotlivých krajín.

Príspevok Pavla Šolca odznel na 4. ročníku medzinárodnej konferencie „Spoločná energetická politika EÚ a energetická bezpečnosť Slovenska“, ktorú tradične organizuje Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku – SFPA. Portál „energia“ bol mediálnym partnerom.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.