Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. marca 2018 Plyn a ropa od Energia.skTASR

P. Petrenko: Kyjev skonfiškoval Gazpromu všetky aktíva na ukrajinskom území

Podľa agentúry Unian Ukrajina plánuje získať od Gazpromu niekoľko miliárd dolárov. „Zatiaľ sa nám podarilo získať časť z tejto sumy, všetko, čo patrilo Gazpromu na území Ukrajiny bolo zdokumentované, skonfiškované a presunuté do štátneho rozpočtu,“ povedal Petrenko s tým, že hodnota týchto aktív predstavuje vyše 100 miliónov hrivien.

Na základe rozhodnutia ukrajinských súdov má Gazprom zaplatiť pokutu vyše 6 miliárd USD (4,89 miliardy eur) za zneužitie dominantného postavenia na ukrajinskom trhu tranzitu plynu. Pokutu ešte v roku 2015 stanovil ukrajinský protimonopolný výbor. Súd sumu potvrdil, Gazprom sa následne proti rozhodnutiu prvostupňového súdu odvolal, ale v máji 2017 aj Najvyšší hospodársky súd Ukrajiny pokutu potvrdil. Odvtedy Ukrajina pracovala na skonfiškovaní aktív Gazpromu.

Petrenko zároveň dodal, že v súvislosti s rozhodnutím súdu sa vláda bude usilovať o naplnenie verdiktu aj v iných krajinách, s ktorými má Ukrajina „príslušné dohody“. Čo sa týka nedávneho rozhodnutia arbitrážneho súdu v Štokholme, na základe ktorého má Gazprom vyplatiť ukrajinskému Naftogazu 2,56 miliardy USD, Petrenko uviedol, že ukrajinská firma robí potrebné kroky na získanie tejto sumy.

(1 EUR = 32,44 UAH, 1 EUR = 1,2276 USD)

Copyright © TASR 2018

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.