Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

P. JAVORČÍK: SR víta správu o Energetickej únii; Greenpeace Šefčoviča kritizuje

Javorčík pre TASR pripomenul, že Šefčovičova správa je dôležitý dokument aj preto, lebo naznačuje, čo exekutíva EÚ pripravuje najmä v oblasti energetickej bezpečnosti a integrácie európskeho trhu s elektrinou a plynom.

„Boli by sme radi, ak by Európska rada diskutovala o tejto téme,“ uviedol Javorčík, ktorý ocenil, že tento postoj podporujú aj krajiny Vyšehradskej štvorky, pobaltské štáty, Rumunsko a Bulharsko. Nadchádzajúci summit EÚ sa bude konať v dňoch 17. a 18. decembra v Bruseli.

Veľvyslanec SR pri EÚ spresnil, že v správe, ktorá hodnotí doteraz vykonané kroky a navrhuje konkrétne opatrenia v oblastiach energetickej bezpečnosti a solidarity, vnútorného trhu s elektrinou a plynom, zasadzuje sa za znižovanie spotreby, dekarbonizáciu a rozvoj vedy, výskumu a inovácií v oblasti energetiky, je pre SR mimoriadne dôležitá predovšetkým oblasť energetickej bezpečnosti a solidarity.

„Je to pre nás dôležité aj z pohľadu nášho predsedníctva v EÚ, kde Energetická únia bude jednou z našich priorít,“ uviedol Javorčík. Dodal, že dnes zverejnená správa požaduje sériu právnych opatrení, ktoré budú musieť nadviazať na výsledky tohtoročnej celosvetovej konferencie v Paríži (COP21) v oblasti bezpečnosti dodávok plynu a elektriny či trhu s elektrinou.

Podľa Javorčíka pre SR stále platí, že aj vzhľadom na vývoj týkajúci sa pripravovanej infraštruktúry pre import plynu do EÚ, najvyššou prioritou zostáva téma energetickej bezpečnosti.

Organizácia Greenpeace po zverejnení Šefčovičovej správy upozornila, že podľa tohto dokumentu je EÚ málo ambiciózna z pohľadu obnoviteľných energií.

Poradca EÚ Greenpeace pre klímu a energetiku Bram Claeys v komentári k Šefčovičovmu prejavu o stave Energetickej únie uviedol, že po mesiacoch lobovania zo strany priemyslu „nie je prekvapujúce, že v Šefčovičovej hlave je iba plyn, plyn, plyn“.

„Výmena uhlia za plyn bude mať za dôsledok závislosť EÚ od zahraničných oligarchov a rizikových vládnych režimov. Spomalí to prechod na čistú energiu z obnoviteľných zdrojov,“ uviedol Claeys v správe pre médiá. Dodal, že dekarbonizácia, energetická nezávislosť a sebestačnosť vo výrobe energie z obnoviteľných zdrojov by mali byť v centre pozornosti pri budovaní európskej Energetickej únie.

UPOZORNENIE:

TASR vydáva k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.