Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

OZNÁMENIE: Summit EÚ aj o energetickej bezpečnosti a spoločnom trhu

Lídri EÚ zároveň podporili ambiciózny cieľ vytvorenia fungujúceho vnútorného trhu s plynom a elektrinou do roku 2014. „Sme presvedčení, že projekty, ako je prepojenie sietí v strednej a východnej Európe, sú skutočným príspevkom k vytvoreniu vnútorného trhu a mali by sa čím skôr realizovať. Spolu so zlepšovaním regulácie sú tou správnou cestou k spoločnému trhu. Je potrebné tvoriť ho zdola nahor, bez investícií do fungujúcich medzištátnych sietí to bude iba teória,“ zdôraznila predsedníčka vlády SR.

Väčšinu investícií by mali zrealizovať hráči na trhu, pričom členské krajiny by im mali zabezpečiť vhodné regulačné a investičné prostredie. Napriek tomu, niektoré projekty, kľúčové z hľadiska posilňovania bezpečnosti dodávok, nemusia byť pre trh dostatočne atraktívne, a preto si môžu vyžiadať podporu z verejných zdrojov. „Ukázalo sa to aj pri realizácii strategického prepojenia plynovodov medzi Slovenskom a Maďarskom,“ povedala predsedníčka vlády SR Iveta Radičová.

Do konca júna tohto roka by mala Európska komisia informovať o rozsahu takýchto potenciálnych investícií spolu s návrhmi, ako by bolo možné zabezpečiť finančné nároky, či odstrániť prípadne prekážky. Európa podľa záverov summitu potrebuje diverzifikovať trasy aj zdroje, z ktorých získava energie.

Podľa prepočtov Európskej komisie by vďaka skutočne integrovanému trhu EÚ s energiou mohlo do roku 2020 pribudnúť päť miliónov nových pracovných miest. Každý spotrebiteľ by vďaka možnosti vybrať si dodávateľa mohol na energiách ušetriť ročne 100 eur.

Informáciu TASR poskytol tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Upozornenie: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.