Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. júna 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

OZE v roku 2020: Na Slovensku jednotkou biomasa

Národné akčné plány pre obnoviteľné zdroje energie majú členské krajiny EÚ doručiť Európskej komisii do 30. júna 2010. „Kvôli voľbám sa môže termín posunúť o maximálne dva dni, ale dokument je už vypracovaný a od 14. júna uvoľnený pre pripomienkovanie,“ vyhlásil počas nedávnej Jarnej konferencie SPX Juraj Novák z Odboru energetickej a surovinovej politiky Ministerstva hospodárstva SR.

Akčný plán vychádza z prognózy Ministerstva hospodárstva SR z konca minulého roka. Ten odhadol, že do roku 2020 by sa z OZE na Slovensku mohlo vyrábať 14 percent energie. Akčný plán podľa Nováka spresňuje, že celkový potenciál slovenskej ekonomiky vytvára predpoklad na dosiahnutie podielu 15,2 percent, pričom deklarovaný podiel 14 percent je realizovateľný.

Cieľ Slovenska sa do roku 2020 dosiahne predovšetkým cez podporu výroby tepla z biomasy a podporu výrobu elektrickej energie z OZE. Hlavným energetickým zdrojom by preto mala byť biomasa; využije sa najmä v zariadeniach kombinovanej výroby tepla a energetickej energie (KVET). Dvojkou bude vodná energia, ostatné druhy zdrojov budú nasledovať až po nej, pričom spoločne neprekročia jej podiel.

Pokiaľ ide zvlášť o výrobu elektrickej energie, do roku 2020 by mohla z OZE pochádzať takmer štvrtina. Prioritne sa budú využívať bioplyn a biomasa (v zariadeniach KVET). Po nich bude nasledovať využívanie veternej energie, ale v súčinnosti s inými energetickými zariadeniami, napríklad s prečerpávacími vodnými elektrárňami, doplnil Novák. Fotovoltaika bude mať pre dôsledky na koncovú cenu elektrickej energie a výchylky v okamžitom výkone najmenší podiel.

Akčný plán pre OZE zavádza i systém tendrov, podľa ktorého sa na každý rok vyčlení objem inštalovanej kapacity pre jednotlivé nepredikovateľné zdroje. Prideľovanie kapacít na ročnej báze by sa malo nastaviť tak, aby sa uspokojili investori, ktorí požadujú najnižšie výkupné ceny za elektrickú energiu.

Jarná konferencia SPX sa uskutočnila 10. – 11. júna 2010 v Podbanskom.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.