Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

OTS: Ľudia súhlasia s výstavbou nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovských..

Bratislava 16. januára (TASR-OTS) – Obyvatelia miest a obcí v blízkosti Jaslovských Bohuníc súhlasia s výstavbou nového jadrového zdroja v tejto lokalite. Myslí si to 63 % opýtaných. Až 96 % obyvateľov je zároveň presvedčených, že Slovensko by malo byť energeticky sebestačné a vyrábať toľko elektrickej energie, aby ju nemuselo dovážať. Vyplynulo to z prieskumu, ktorý spracovala agentúra NMS Market Research SR pre Jadrovú energetickú spoločnosť Slovenska, a.s., (JESS). Prieskum bol realizovaný v decembri 2013 a bol zameraný na zistenie názorov obyvateľov miest a obcí regiónu Jaslovských Bohuníc, kde spoločnosť JESS plánuje v budúcnosti realizovať projekt nového jadrového zdroja.

Ako vyplynulo z prieskumu, s výstavbou novej jadrovej elektrárne v lokalite Jaslovských Bohuníc súhlasí a skôr súhlasí 63 % obyvateľov dotknutého regiónu a 73 % opýtaných obyvateľov žijúcich v lokalite do 10 km od plánovaného jadrového zdroja. Naopak, s výstavbou nesúhlasí a skôr nesúhlasí celkovo 36 % opýtaných a 26 % obyvateľov obcí v bezprostrednej blízkosti. K otázke sa nevedelo vyjadriť zhodne 1 % opýtaných.

O tom, že Slovensko by malo byť energeticky sebestačné a nemalo by elektrickú energiu dovážať nepochybuje celkovo 96 % opýtaných a 94 % obyvateľov obcí v bezprostrednej blízkosti plánovaného jadrového zdroja. Podľa oslovených respondentov jadrová elektráreň zároveň prispieva k stabilným cenám elektrickej energie, s čím úplne a skôr súhlasí celkovo 92 % respondentov a 87 % oslovených obyvateľov žijúcich v bezprostrednej blízkosti plánovaného zdroja.

Rovnako sa väčšina respondentov, celkovo až 92 %, stotožňuje s názorom, že jadrová energetika je garanciou stabilných dodávok elektrickej energie. Celkovo 71 % respondentov súhlasí a skôr súhlasí s tvrdením, že jadrová energia znižuje závislosť od dovozu ropy a plynu. Opačný názor zastáva 12 % oslovených, 17 % zaujíma skôr nesúhlasné stanovisko k tejto téme.

Z prieskumu ďalej vyplynulo, že obyvatelia miest a obcí sú presvedčení, že blízkosť jadrového zdroja im prinesie hneď niekoľko výhod a bude mať priaznivý vplyv najmä na zamestnanosť (celkovo 91 %), prispeje k celkovému rozvoju regiónu (celkovo 76 %) a rozvoju obcí v katastroch ktorých bude nová jadrová elektráreň postavená (celkovo 74 %).

Jadrová energetická spoločnosť, a.s. Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, a. s., vznikla 31. 12. 2009 zápisom do Obchodného registra. Založenie obchodnej spoločnosti, schválila vláda SR na svojom zasadnutí 9. 12. 2009. Vytvorením Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska sa otvoril priestor na realizáciu jedného z najvýznamnejších projektov v histórii Slovenska, projektu výstavby nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach. V spoločnom podniku má spoločnosť JAVYS 51-% podiel, český partner projektu – skupina ČEZ – vlastní 49 % akcií podniku. Základné imanie spoločnosti JESS bolo stanovené na 216.357.000 eur (6,52 mld. Sk). Manažérska kontrola spoločnosti funguje na princípe rovnosti a konsenzu oboch partnerov. Vznik Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska odsúhlasila v novembri 2009 aj Európska komisia.

Upozornenie: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.