Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

OTS: Čo s plynovými spotrebičmi pred dovolenkou?

SPP odporúča, aby si odberatelia zemného plynu pred odchodom na dovolenku skontrolovali stav svojich plynových spotrebičov. Zodpovedným prístupom si môžu samotní odberatelia zemného plynu zabezpečiť domácnosť pred prípadnými haváriami a odísť tak na bezstarostnú dovolenku.

Čo urobiť doma pred dovolenkou? SPP odporúča:

– Presvedčiť sa, že sú ovládacie gombíky horákov na plynovom sporáku v polohe „0“. Každý plynový spotrebič, ktorý sa dlhšiu dobu nepoužíva, musí mať ovládacie prvky vždy v polohe „0“, alebo „Vypnuté“.

– Ak má spotrebič aj prívod elektrickej energie, je vhodné aby bol odpojený aj od elektriny.

– Každý plynový spotrebič by mal mať na prívodnej plynovej armatúre (potrubí/hadici) aj svoj uzatvárací ventil, ktorý SPP odporúča taktiež uzatvoriť.

– Po návrate z dovolenky je potrebné najprv otvoriť uzatváracie ventily, pripojiť elektrický prúd (ak je na neho spotrebič pripojený) a potom zapnúť plynový spotrebič.

– Dlhodobo opustená domácnosť by mala mať uzatvorený aj hlavný uzáver plynu, ktorý sa nachádza pri meradle – plynomere.

13 rád pri úniku zemného plynu:

1. Otvorte všetky dvere a okná.

2. Vypnite plynové spotrebiče a uzavrite prívod plynu (domový uzáver, resp. hlavný uzáver plynu).

3. Nepoužívajte otvorený oheň (nezapaľujte zápalky a zapaľovače).

4. Nepoužívajte elektrické zvončeky, elektrické spotrebiče a telefóny.

5. Nezapínajte, ale ani nevypínajte elektrické spotrebiče, nemanipulujte s elektrickými ističmi.

6. Nevyťahujte prívodné šnúry k elektrickým spotrebičom zo zásuvky.

7. Nepoužívajte výťah.

8. Nefajčite.

9. Varujte ostatných obyvateľov domu a opustite budovu.

10. Poruchovú linku SPP – distribúcia 0850 111 727 informujte telefónom nachádzajúcim sa mimo domu či miesta úniku plynu.

11. Ak vystupuje zápach plynu z uzamknutých priestorov, informujte zároveň políciu alebo hasičov.

12. Miesto úniku plynu sprístupnite pre pohotovostnú službu SPP – distribúcia, príp. pre hasičov a záchrannú službu.

13. Únik plynu nikdy nezisťujte plameňom, ale pomocou saponátu alebo mydlového roztoku, únik plynu sa prejaví tvorbou bublín v mieste netesnosti.

V prípade úniku plynu ihneď kontaktujte Poruchovú linku SPP – distribúcia, a.s., 0850 111 727, s nepretržitou prevádzkou.

Ako s platbami počas dovolenky?

Pre zlepšenie zákazníckeho komfortu, ako aj pre istotu, že nezabudnete zaplatiť za poštovú poukážku (tzv. SIPO lístok), SPP odporúča zriadiť si Plynkaso. Odberateľ tak predíde riziku, že zabudne uhradiť zálohovú platbu alebo vyúčtovaciu faktúru za dodávku zemného plynu a následnému prerušeniu dodávok zemného plynu. Služba Plynkaso je inkasný spôsob bezhotovostných platieb preddavkov a faktúr za dodávku zemného plynu priamo z bankového účtu zákazníka na účet SPP a zaručuje, že platby budú uhradené v správnej výške a bez rizika omeškania. Záujemcovia získajú bližšie informácie na Zákazníckej linke SPP  0850 111 363.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s., (SPP) (www.spp.sk) je nadnárodná energetická spoločnosť a spoľahlivý dodávateľ energií a služieb. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. Víziou spoločnosti je byť jednou z vedúcich energetických skupín v strednej a východnej Európe so silnou dôverou zákazníkov a obchodných partnerov. SPP poskytuje spoľahlivé a konkurencieschopné dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch. Spoločnosť ponúka riešenia pri úspore energií a podporuje iniciatívy zamerané na trvalo udržateľný rozvoj. Akcionármi SPP sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku (51 %) a konzorcium Slovak Gas Holding pozostávajúce zo spoločností E.ON Ruhrgas a GDF SUEZ (49 %).

Ondrej Šebesta

Hovorca/spokesperson

Slovenský plynárenský priemysel, a. s.

Mlynské nivy 44/b, Bratislava

Tel.: +421 (2) 5869 2725, mobil: +421 917 501 370

UPOZORNENIE:

Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.