Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
smart grid - factsheet
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Ian Muttoo (licencia Creative Commons)
22. novembra 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

OTE prichádza s certifikátom záruky pôvodu zelenej elektriny

Záruky slúžia na preukázanie pôvodu elektriny, ktorú spotrebúva koncový zákazník. O prístup do systému môžu požiadať držitelia licencie na výrobu elektriny ale aj v prípade obchodu s elektrinou. Výrobca môže požiadať o vydanie záruky pôvodu najneskôr do 12 mesiacov od uskutočnenia výroby elektriny.

„Pre spotrebiteľov, ktorí preferujú pri výbere elektriny ochranu životného prostredia, čistý vzduch a nechcú byť zodpovední za vznik jadrového odpadu, je kritérium pôvodu elektriny dôležité,“ uviedol energetický expert združenia Calla Edvard Sequens. „Ako ukazujú skúsenosti z okolitých krajín, tento podiel zákazníkov bude narastať,“ dodal. Problém podľa neho ale môže spôsobiť prístup českého štátu, ak bude pokračovať v ceste aktívneho utlmovania sektoru obnoviteľných zdrojov energie.

Záruky pôvodu nie sú v Česku novinkou. Nový elektronický systém ale umožní evidenciu záruky pôvodu po celú dobu jej životného cyklu, uviedla špecialistka odboru Spravovanie kvót a certifikátov zo spoločnosti OTE Zuzana Stašková. „V rámci staršieho systému sme v roku 2012 vydali viac ako dva milióny MWh záruk pôvodu ,“ dodala.

Marketingový manažér firmy Nano Energies Michal Havel uviedol, že certifikácia v súčasnej dobe odberateľom ani dodávateľom nič významné neprinesie. „Záujem o zelenú elektrinu nie je u nás taký ako v zahraničí. Certifikácia dodávateľov teda pravdepodobne neprinesie žiadne výrazné zmeny, ak sa k nej nebude viazať nejaký ďalší benefit,“ doplnil Havel.

Okrem preukazovania pôvodu elektriny využívajú obchodníci s energiami záruky pôvodu aj pre uplatnenie zľavy na dani z elektriny. Európske záruky pôvodu sú monitorované nezávislou organizáciou, čo by malo zabrániť ich zneužívaniu. V súčasnosti sa ročne predajú záruky pôvodu v množstve zodpovedajúcom siedmim percentám z celkového objemu elektrickej energie v EÚ.

V niektorých krajinách EÚ slúži ocenenie spotrebiteľom napríklad pri výstavbe nového bývania, kedy musí majiteľ nehnuteľnosti často preukazovať, že sa podieľa na využívaní elektriny z obnoviteľných zdrojov, uviedol predseda predstavenstva spoločnosti OTE Jiří Šťastný.

OTE bola založená v roku 2001 ako akciová spoločnosť, ktorej zakladateľom a jediným akcionárom je Česká republika. Hlavnou činnosťou je zúčtovanie a finančné vyrovnanie odchýlok. V Česku ide tento rok na podporu obnoviteľných zdrojov celkovo 44,4 miliardy českých korún, z toho štát prispieva 11,7 miliardami korún. Podľa kritikov podpory môže za vysoký príspevok na zelenú elektrinu predovšetkým boom solárnych elektrární v rokoch 2009 a 2010. V budúcom roku sa práve kvôli obmedzeniu záťaže pre odberateľa obmedzuje ich poplatok na maximálnych 495 korún za MWh.

(c) ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.