Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. októbra 2011 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

OSN: Vyhlásila 2012 za Medzinárodný rok trvalo udržateľnej energie pre všetkých

Ako ďalej informuje OSN na svojej webovej stránke, Medzinárodný rok trvalo udržateľnej energie pre všetkých je príležitosťou upriamiť pozornosť na dôležitosť zlepšovania trvalého prístupu k energii, na energetickú účinnosť a obnoviteľné zdroje energií na lokálnej, regionálnej a medzinárodnej úrovni.

Energetické služby majú rozsiahly dosah na produktivitu, zdravie, vzdelávanie, klimatické zmeny, potravinovú bezpečnosť a bezpečnosť v zásobovaní vodou ako aj v komunikačných službách.

Práve preto absencia prístupu k čistej, prístupnej a spoľahlivej energii brzdí ekonomický, sociálny aj ľudský rozvoj a predstavuje veľkú prekážku v realizácii Miléniových rozvojových cieľov.

Ešte stále 1,4 miliardy ľudí nemá prístup k modernej energii a tri miliardy ďalších osôb závisia od „tradičnej biomasy“ a uhlia ako od hlavného zdroja paliva. Aj keď v niektorých rozvojových krajinách existujú moderné energetické služby v ponuke, sú natoľko drahé pre milióny ľudí, že si ich nemôžu dovoliť.

Energia predstavuje jadro riešenia zásadných ekonomických, environmentálnych a rozvojových otázok, ktoré v súčasnosti vyvstávajú pred ľudstvom. Spoľahlivé, prístupné a čisté energetické služby sú nevyhnutne potrebné na dosiahnutie prosperity vo svete.

Následky absentujúceho či sťaženého prístupu k energiám majú dosah na zdravie osôb aj na ekonomiku v podobe nedostatočnej produktivity v lukratívnych aktivitách. Ak napríklad nemocnice alebo školy nemajú riadny prístup k energiám, nemôžu naplno fungovať. Aj prístup k pitnej vode závisí od efektívnej činnosti prečerpávajúcich staníc. Nedostatočný prístup k energiám má zničujúce dôsledky na najzraniteľnejšie vrstvy spoločnosti, konštatovala OSN.

Naopak, správne fungujúci energetický systém umožňuje zvyšovať produktivitu, zlepšovať konkurenčnú schopnosť, podporovať ekonomiku a hospodársky rast.

OSN poukázala aj na negatívne následky využívanie energie, ktorá nie je trvalo udržateľná. Emisie z pevných palív sú príčinou klimatických zmien, spôsobujú znečisťovanie ovzdušia v mestách, skyslenie pôdy i vody. Preto znižovanie uhlíkových emisií ostáva prioritou v problematike spotreby energie.

Pod záštitou svojho generálneho tajomníka Pan Ki-muna prišla OSN s novou iniciatívou – Trvalo udržateľnou energiou pre všetkých, v rámci ktorej si stanovila do roku 2030 tri hlavné ciele: univerzálny prístup k moderným energetickým službám, zníženie svetovej energetickej intenzity o 40 % a zvýšenie využívania trvalo udržateľnej energie vo svete o 30 %.

Zdroje: www.un.org, www.sustainableenergyforall.org/resources

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.