Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solárny panel - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Solárny panel. Foto: SITA / Jozef Jakubčo.
10. mája 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

OSN: Obnoviteľné zdroje môžu pokryť až 80 % energetickej spotreby do roku 2050

OZE majú potenciál do roku 2050 pokryť tri štvrtiny svetového dopytu po energiách, predpovedá Medzinárodný panel pre klimatické zmeny (IPCC) vo svojej 900-stranovej správe. Rozpätie tejto predpovede je však veľmi široké, od 15 do 77 % pre rok 2050. Podmienkou a veľkým predpokladom k splneniu uvedených čísel je podľa OSN predovšetkým silná vládna podpora jednotlivých štátov.

Momentálne zabezpečujú obnoviteľné zdroje asi 12,9 % dodávok elektrickej energie na svetový trh.

Správa Medzivládneho panelu pre klimatické zmeny (IPCC) o podpore solárnej, veternej a vodnej energetiky zhruba zodpovedá návrhu, ktorý spracovali vedci. Ekológovia dodali, že niektoré postrehy získali menšiu váhu, najmä kvôli opozícii ropných exportérov.

Kľúčová je vládna podpora

„Takmer 80 % zásobovania sveta energiou môžu zabezpečiť obnoviteľné zdroje do polovice storočia v prípade, že získajú dostatočnú podporu verejnej politiky,“ píše ďalej dokument IPCC.

Správa podotýka, že posun k ekologickejšej energetike taktiež pomôže znižovať emisie skleníkových plynov. Popri globálnom otepľovaní sa im pripisujú takisto ďalšie klimatické zmeny vrátane záplav, sucha, extrémne vysokých teplôt, či stúpania morskej hladiny.

Inštalovaná kapacita obnoviteľných zdrojov v posledných rokoch už rástla a ich náklady na výrobu energií klesali, zdôrazňuje sa ďalej v materiáli. Ako informuje agentúra Reuters, kapacita solárnych elektrární sa zvýšila najmä vďaka vládnym dotáciám. 

Teske: Energetickú revolúciu máme vo vlastných rukách

Jedným zo spoluatorov správy IPCC je aj Sven Teske z organizácie Greenpeace. „Správa IPPC je vedeckým dôkazom toho, že obnoviteľné zdroje dokážu pokryť energetické potreby aj v rozvojových krajinách, kde viac ako 2 miliardy ľudí nemá prístup k základným energetickým službám. A dokáže sa to uskutočniť cenovo výhodnejšie a rýchlejšie ako pri konvenčných energetických zdrojoch. Vlády po celom svete preto musia odštartovať energetickú revolúciu implementovaním potrebnej legislatívy“ dodal Teske pre denník Guardian.

O dôležitosti obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe krajín sa Sven Teske obsiahle vyjadril aj v rozhovore pre portál energia v roku 2010.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.