Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. júna 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Oslava Medzinárodného dňa Dunaja a Open Plant Gabčíkovo

„Slovensko je aj v tomto roku jednou zo 14-tich krajín Európy, ktoré oslavujú Medzinárodný deň Dunaja. Pripomenieme si rieku, ktorá je čistejšia a bezpečnejšia, ale upozorníme aj na význam ochrany životného prostredia“, povedal minister životného prostredia SR Peter Žiga, a dodal: „Tento rok máme ďalší dôvod na oslavu – 20.výročie prevádzky Vodného diela Gabčíkovo“.

Návštevníci majú možnosť absolvovať vyhliadkové plavby loďou po Dunaji a v rámci šiesteho ročníka podujatia Otvorená elektráreň – Open Plant prehliadku Vodnej elektrárne na Vodnom diele Gabčíkovo, ktorá v októbri t.r. oslávi  dvadsať rokov  od spustenia prvého turbogenerátora. Po ukončení modernizácie bude prvou vodnou elektrárňou s najnovšou ekologickou technológiou, turbínou označovanou „fish friendly“. Prevádzka bude vďaka novým technológiám efektívnejšia a zároveň poskytne dokonalejšiu ochranu pred povodňami.

„Vodná elektráreň Gabčíkovo je unikátny ekologický obnoviteľný zdroj, ktorý produkuje približne desatinu elektriny spotrebovanej na Slovensku. Využívanie jej špecifickej schopnosti napĺňať požiadavky energetického systému a zároveň umožňovať  plavbu po rieke Dunaj, je príkladom dobrej spolupráce medzi Slovenskými elektrárňami, Vodohospodárskou výstavbou a Slovenským vodohospodárskym podnikom. Slovenské elektrárne už dnes vyrábajú takmer 90 percent elektriny bez produkcie škodlivých emisií, pomáhajú Slovensku plniť náročné environmentálne záväzky Európskej únie a prispievajú k rozvoju regiónu v rámci svojej hlavnej činnosti i CSR programu Energia pre krajinu,“ uviedol   Paolo Ruzzini, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Slovenských elektrární, a.s.

„Vodné dielo Gabčíkovo je právom považované za náš národný poklad. Ide o jedno z najväčších vodných diel v Európe, ktoré významne prispelo k povodňovej bezpečnosti. Umožnilo celoročnú lodnú dopravu a prináša ekologicky čistú elektrickú  energiu, čím pomáha chrániť životné prostredie. Gabčíkovo vytvorilo tiež ideálne podmienky pre rozvoj vodných športov a stalo sa obľúbeným miestom relaxu,“ skonštatoval Ladislav Lazár, generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby, š.p.

Výstavba Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros bola jedným z najväčších vodohospodárskych projektov v Európe. Po takmer 20 ročnej prevádzke je možné konštatovať naplnenie predpokladaných pozitívnych účinkov. V celom úseku vodného diela sa na oboch stranách Dunaja významne zvýšila protipovodňová bezpečnosť územia. V úseku medzi Bratislavou a Sapom sa vytvorila plavebná cesta so zabezpečenou plavebnou hĺbkou 3,5 m. Pozitívny vplyv bol zaznamenaný aj v ramennej sústave. Zastavilo sa vyschýnanie koryta, sústava je trvale napájaná prevzdušnenou vodou z nápustného objektu pri obci Dobrohošť.  Od začiatku prevádzky sa vyrobilo 42 253 308 MWh ekologicky čistej energie z obnoviteľného zdroja. Výroba elektrickej energie na vodnej elektrárni pokrýva zhruba 8% spotreby elektrickej energie Slovenska. Cez plavebné komory VD Gabčíkovo bolo od roku 1992 preplavených 295 443 plavidiel a 4 993 101 osôb. Vodné dielo sa stáva oddychovou zónou pre obyvateľov Bratislavy a okolitého regiónu, miestom stretnutí milovníkov cyklistiky z Podunajských krajín. Okolité obce sa stali atraktívnymi miestami na bývanie, rekreáciu a šport. Unikátny areál vodných športov vychováva nových reprezentantov Slovenska, olympijských víťazov, majstrov sveta a Európy. Jedinečným prínosom ku kultúre Slovenska je galéria Danubiana s ponukou výstav európskych a svetových umelcov.

„Vodné dielo Gabčíkovo je dôležité z pohľadu zabezpečenia protipovodňovej ochrany občanov Slovenskej republiky. Je tiež významným prínosom pri medzinárodnej plavbe,“ povedal Marian Supek, poverený výkonom funkcie generálneho riaditeľa Slovenského vodohospodárskeho podniku,š.p.

O Medzinárodnom dni Dunaja (Danube Day)

V júni v roku 1994 bol v Sofii zástupcami podunajských krajín EÚ podpísaný „Dohovor o spolupráci pri ochrane a trvalom využívaní Dunaja“. Pri príležitosti 10. Výročia podpísania dohovoru vyhlásila v roku 2004 Medzinárodná komisia pre ochranu Dunaja (ICPDR) 29. jún za „Danube Day – Deň Dunaja“. S pribúdajúcim počtom zmluvných strán, ktoré dohovor podpísali, sa Deň Dunaja stal najväčším riečnym festivalom. Jeho stálymi partnermi sú OSN, UNEP, UNESCO, IAAE. „Deň Dunaja“ – medzinárodný projekt o rieke, ktorá je symbolom integrovanej Európy a tradičnej spolupráce 13 podunajských štátov v oblasti ochrany životného prostredia, hospodárstva, obchodu, vedy a techniky, kultúry a športu. Osláv Dňa Dunaja sa každý rok zúčastňuje viac ako 81 milión ľudí v 13 krajinách povodia Dunaja.

O podujatí Otvorená elektráreň

Slovenské elektrárne, člen skupiny Enel už po šiestykrát otvárajú brány svojich elektrární pre verejnosť. Populárne víkendové akcie, ktoré tradične ponúkajú bohatý kultúrny program, občerstvenie, rôzne atrakcie a súťaže pre deti i dospelých, sú súčasťou dlhodobého programu spoločensky zodpovedného podnikania Slovenských elektrární pod názvom Energia pre krajinu. Od prvého ročníka v roku 2007 navštívilo Otvorené elektrárne takmer 57-tisíc ľudí. Séria obľúbených podujatí začala v tomto roku v sobotu 26.mája  v Mochovciach a bude pokračovať 16. júna vo Vojnaoch, 23. júna v Jaslovských Bohuniciach a 30. júna na Liptovskej Mare.

Cyklistické preteky Okolo Slovenska

V poradí 56. ročník cyklistických pretekov Okolo Slovenska sa začína 5. júna v Liptovskom Mikuláši a vyvrcholí 9. júna v Gabčíkove. Organizátori najvýznamnejších cyklistických pretekov na Slovensku naplánovali na tento rok 5 etáp. Zápoliť bude 118 pretekárov združených v 20 tímoch z 19 krajín. Čaká ich trať dlhá 863,6 kilometrov. Celkovo je v itinerári 56. ročníka pretekov 10 rýchlostných a 13 horských prémií. Medzi pretekármi na štartovej listine nechýbajú zahraničné hviezdy – Taliani David Rebellin a Angelo Furlan či Dán Michael Rasmussen, ani popredný slovenský profesionál Juraj Sagan, starší brat slávnejšieho Petra.

Na Slovensku sa bude bojovať o 220 bodov do kontinentálneho rebríčka UCI, víťaz získa celkovo 40 bodov UCI a finančnú prémiu 1850 eur. Víťaz etapy bude odmenený 725 eurami. Celkovo sa medzi cyklistov prerozdelí vyše 17-tisíc eur.

Zdroj: Slovenské elektrárne

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.