Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. augusta 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Osadili sme podzemnú trafostanicu

Neporušíme históriu

Trafostanicu sme sa rozhodli umiestniť pod zem preto, aby bol zachovaný historický ráz Hlavnej ulice. Zároveň bude dostatočne blízko všetkým podnikateľských subjektom, ktoré majú v centre svoje prevádzky a pre svoje fungovanie potrebujú bezpečnú, kvalitnú a stabilnú distribúciu elektriny aj počas masových kultúrnych podujatí, ktoré sa očakávajú najmä na budúci rok v rámci EHMK.

Osadenie

Trafostanicu uložil v piatok 10. augusta do zeme žeriav s 50-tonovou nosnosťou. Na presnosť a dodržanie postupov náročné osadenie sprevádzali obmedzenia, a to uzávera v okruhu približne 30 až 50 metrov od ústia Poštovej ulice na Hlavnú. Tieto opatrenia boli v záujme zaistenia bezpečnosti okoloidúcich.

Trafostanica

Úlohou trafostanice je meniť napäťovú hladinu z 22 kV na 400 V, tzn. na spotrebiteľnú úroveň. Váži takmer 30 ton, jej rozmery sú 3 x 6,6 x 3,6 m a je uložená s centimetrovou presnosťou v 4-metrovej hĺbke na vopred pripravenom betónovom základe, aby pri následných úpravách povrhu a položenia dlažby nenarušila jej pôvodný vzor. Prístup k trafostanici bude zabezpečený cez šachtu s uzamknutým poklopom, aby v prípade údržby sme nemuseli opakovane otvárať povrch Hlavnej ulice. Jej dnešné osadenie znamená, že stavba napreduje s 5-dňovým predstihom v porovnaní s pôvodným časovým harmonogramom prác.

Pripomeňme, že rovnako ako trafostanica, aj všetky vedenia vysokonapäťovej (VN) a nízkonapäťovej (NN) úrovne, ktoré zapojíme do distribučnej sústavy v rámci rozšírenia výkonovej kapacity v centre mesta, budú uložené v zemi. S pokračujúcou stavbou miznú aj obmedzenia pre domácich a návštevníkov Košíc. V súčasnosti sú už uložené vedenia po oboch stranách Hlavnej ulice, smerom od Štátneho divadla po Zbrojničnú ulicu finišujeme aj s položením pôvodnej porfýrovej dlažby.

Zdroj: Východoslovenská distribučná, a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.