Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bager
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Bruce Berrien (licencia Creative Commons)
26. januára 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Orbán a Radičová podpíšu dohodu o plynovodnom prepojení v piatok

Dohoda o slovensko-maďarskom plynovodnom prepojení sa podpíše v piatok 28. januára 2011. Maďarský premiér Viktor Orbán vtedy príde na oficiálnu pracovnú návštevu Slovenska. Za slovenskú vládu podpíše zmluvu premiérka Iveta Radičová.

Text dohody už minulý týždeň v stredu (19.1.) parafovali štátny tajomník MHV SR Martin Chren so štátnym tajomníkom Ministerstva národného rozvoja Maďarskej republiky Pálom Kovácsom. Slovenský prevádzkovateľ prepravnej siete, spoločnosť „eustream, a.s.“, už na základe toho začal s maďarským partnerom Földgázszálitó Rt. rokovania o príprave vzájomnej komerčnej zmluvy a príprave technického dizajnu projektu prepojenia, informuje tlačová agentúra TASR. Na druhej strane, podľa informácií eustream-u, projektová dokumentácia a technický dizajn už existujú.

Práce začnú v tomto roku

„Pripravovaný projekt prepojenia zadefinuje prepravné kapacity jednotlivých úsekov, náklady na realizáciu jednotlivých trás, ako aj harmonogram prípravných a realizačných prác. Práce na realizačnom projekte by sa mali začať už v tomto roku,“ priblížil rezort hospodárstva. Vybudovanie slovensko-maďarského prepojenia má byť pre Slovensko ďalším krokom k eliminácii rizík pri prípadných prerušeniach dodávok zemného plynu z Ruskej federácie.

Projekt slovensko-maďarského plynárenského prepojenia je súčasťou plánovaného plynárenského koridoru sever – juh. Sústava plynovodov má spájať terminály pre LNG v Chorvátsku a Poľsku a prechádzať bude všetkými krajinami V4 a Chorvátskom. Riešenie získalo aj podporu Európskej komisie (EK), ktorá vyhodnotila tento projekt ako strategický a podporí ho finančne sumou 30 miliónov eur v rámci Európskeho energetického programu obnovy (EEPR).

eustream: Projekt sa pripravuje od júna 2009

Bez ohľadu na politické deklarácie slovenskej a maďarskej vlády, projekt slovensko-maďarského prepojenia sa pripravuje už od júna 2009, kedy slovenský prepravca plynu „eustream, a.s.“ a maďarský prepravca FGSZ podpísali príslušné memorandum o porozumení, hovorí pre portál energia.sk Danica Beharková, hovorkyňa spoločnosti eustream. Následne sa na konci roka 2009 uskutočnil prieskum záujmu o využívanie prepojenia. V priebehu roka 2010 sa uskutočnilo zisťovanie záväzného záujmu (tzv. Open Season) v dvoch etapách. „Eustream vyhodnotil obe etapy Open Season ako úspešné a je pripravený okamžite prijať rozhodnutie o implementácii projektu. Zatiaľ však čaká na vyhodnotenie a rozhodnutie maďarských partnerov,“ pokračuje Beharková.

„Projektová dokumentácia je pripravená, technický dizajn bol navrhnutý na základe predpokladaných prepravovaných objemov. Na financovaní projektu sa budú podieľať prevádzkovatelia prepravných sietí, pričom EU odsúhlasila v rámci Programu pre energetickú obnovu Európy podporu pre tento projekt vo výške 30 miliónov eur,“ spresnila hovorkyňa.

„Politická podpora vlád oboch zainteresovaných krajín, ktorú projekt slovensko-maďarského plynovodného prepojenia má, potvrdzuje jeho význam pre región V4 a jeho energetickú bezpečnosť. V budúcnosti môže toto prepojenie zabezpečiť prístup k novým zdrojom dodávok plynu, a to prepojením na plánované projekty Nabucco alebo South Stream,“ uzavrela Beharková.

Miškov: Prepojenie posilní energetickú bezpečnosť

Severojužné plynárenské prepojenie je podľa šéfa MHV SR Juraja Miškova pre SR jedným z najvýznamnejších krokov v oblasti energetickej bezpečnosti: „Prináša okrem prioritnej bezpečnosti aj efektívnejšiu diverzifikáciu trás a zdrojov a zlepšuje konkurencieschopnosť nášho energetického trhu,“ uviedol Miškov včera v Bratislave po skončení oficiálneho rokovania ministrov energetiky krajín V4.

V4 sa zaviazala k energetickej spolupráci

Miškov spolu s ministrom priemyslu a obchodu ČR Martinom Kocourkom, štátnym tajomníkom Ministerstva národného rozvoja Maďarskej republiky Pálom Kovácsom a predsedom rady ministrov a ministrom hospodárstva Poľskej republiky Waldemarom Pawlakom prijali spoločnú deklaráciu.

Vyzvali v nej na podporu vyššej dynamiky pri implementácii projektov v oblasti plynárenstva, ropy, energetiky a elektroenergetiky, na stanovenie predbežného technického dizajnu severojužného plynárenského prepojenia a na podporu spolupráce vo vede a výskume, predovšetkým v oblasti jadrovej energetiky a čistých technológií.

Energia, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.