Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. marca 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Optimálny model pre energetické efektívne stavby: Energetický poradca, architekt a majiteľ

Aj preto dnes patrí dosiahnutie rozumnej spotreby energie k základným cieľom firiem i domácností v celej Európe. Podľa vízií Európskej únie by energetická efektívnosť mala byť chrbticou energetickej politiky členských krajín. Okrem dopravy sa zameriava predovšetkým na budovy, ktoré zhltnú až 40 percent energie. Cieľom politiky EÚ je, aby do roku 2020 boli všetky nové budovy postavené v takmer nulovom energetickom štandarde. Slovensko nebude výnimkou, avšak cesta k nulovým domom je ešte dlhá.

Energetické poradenstvo kľúčom k úsporám

Významnú úlohu v systéme, ktorý smeruje k energetickej účinnosti budov, zohrávajú energetickí poradcovia, experti. Tí zákazníkom pomáhajú hľadať možnosti ako usporiť a zorientovať sa na trhu, pretože stavba či väčšia rekonštrukcia domu je strategickým rozhodnutím na desiatky rokov. Tvar domu, materiály, z ktorých má byť dom postavený, energetická náročnosť, vykurovanie, strecha, okná, systém vetrania, a ďalšie faktory ovplyvňujú, aké úspory energií dom prinesie. Výber však nie je jednoduchý.

„Vedomosti bežného občana nie sú také dobré, aby sa dokázal sám zorientovať na trhu s množstvom produktov. Tie sú navyše niekedy viac obchodným trikom ako skutočnosťou. Preto sme pripravení riešiť požiadavky našich zákazníkov individuálne a odborne prinášať optimálne riešenia pre každého na mieru.“ hovorí Peter Jankovič, energetický poradca Západoslovenskej energetiky. Energetické poradenstvo sa pre zákazníkov stáva výhodným a zároveň nevyhnutným nástrojom pri investíciách domácností. Skúsení odborníci na nízkoenergetické bývanie by tak nemali chýbať, spolu s dvojicou majiteľ a architekt,  pri základoch každého zeleného domu.

O nízkoenergetický dom je stále nízky záujem

V slovenských podmienkach je spotreba energií v budovách v porovnaní s okolitými štátmi stále veľmi vysoká. Energetický poradca vníma zaostávanie trhu najmä v porovnaní so susedným Rakúskom a Nemeckom: „V  Nemecku a Rakúsku sa stavajú domy v pasívnom štandarde. Spotreba v týchto domoch dosahuje oproti slovenským podmienkam 6 až 8-násobne nižšie hodnoty.“ Ťahúňom a vzorom pre rodinné domy u nás by mal byť najmä verejný sektor. A tu sa už objavujú prvé lastovičky v podobe energeticky úsporných stavieb.

„V Starej Turej bola riešená rekonštrukcia základnej školy v pasívnom štandarde, teda s veľmi nízkou spotrebou energie. Projekt je už zrealizovaný, takže  úspory by mali byť známe po ukončení tohto vykurovacieho obdobia. Ďalšou zaujímavou budovou, ktorá prešla rekonštrukciou v plnom rozsahu je miestny úrad v Kalnici. Spotreba po rekonštrukcii sa blíži k pasívnemu štandardu. Zároveň je viacnásobne nižšia ako bola pred rekonštrukciou“ dodáva Peter Jankovič.

Na Slovensku chyba pozitívna motivácia

Situáciu na Slovensku komplikuje podľa expertov aj nízke povedomie širokej verejnosti, absencia osvetovej kampane či strategického školenia obyvateľstva. Prieskum Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry podporuje ich tvrdenie a poukazuje na fakt, že takmer dve tretiny Slovákov nikdy nehľadali informácie o tom, ako by mohli usporiť energiu. Naopak tí, čo už o investíciách rozmýšľajú sú sklamaní, že nie sú odmenení. Na problém upozorňuje aj energetický poradca: „Častým príkladom je napríklad tepelné čerpadlo, ktoré má dlhšiu dobu návratnosti. Mnohých chýbajúce stimuly odrádzajú od toho, aby sa púšťali do náročnej investície a porovnávajú si situáciu s inými krajinami, kde sú dotácie na obdobné zariadenia samozrejmosťou.“

Cestu k motivácií ľudí na Slovensku vidí v rakúskom systéme, kde už niekoľko rokov funguje mechanizmus pozitívnej motivácie. Pokiaľ občan dosiahne vynikajúce výsledky v úsporách energií pri stavbách a rekonštrukciách domov, je odmenený. Táto „odmena“ je však podmienená preukázaním dosiahnutých úspor. Ľudia tak majú k úsporným aktivitám lepší vzťah, pretože na jednej strane vedia, že robia niečo pre svoje okolie, životné prostredie, ale najmä pre seba, keďže budú nasledovných 40 rokov platiť nižšie energie.

Najlacnejšia energia je tá, ktorú ušetríme

Investície do zvýšenia energetickej účinnosti majú významný multiplikačný ekonomický efekt, vplyv na zamestnanosť a nezávislosť od rôznych typov kríz. Preto by záujem o úspory a využitie obnoviteľných zdrojov mali stimulovať konkrétne opatrenia vlády a prípadne aj neziskového sektora. Ideálne je riadiť sa osvedčeným pravidlom, že najlacnejšia energia je tá, ktorú ušetríme. Teda tá, ktorú nespotrebujeme a nemusíme ani zaplatiť.

Využiť bezplatné rady energetického poradcu môžete na  kontaktných miestach spoločnosti Západoslovenská energetika, a.s.:

  • v Bratislave na Hraničnej 14,
  • v Nitre na Štefánikovej tr. 45,
  • v Trenčíne na ulici 1. mája 13.

Zdroj: Západoslovenská energetika, a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.