Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VE Gabčíkovo - Vodohospodárska výstavba
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Vodná elektráreň Gabčíkovo
29. marca 2017 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Oprava turbín elektrárne v Gabčíkove stále nemá termín

Premiér Robert Fico počas prehliadky VEG. Foto: TASR/Martin Baumann

Od 10. marca 2015 má prevádzku Vodnej elektrárne Gabčíkovo opäť na starosti štát. Spoločnosť Vodohospodárska výstavba (VVB) sa dovtedy delila o výnosy z predaja elektriny so Slovenskými elektrárňami, ktoré mali Gabčíkovo v dlhodobom prenájme. Pri vypovedaní zmluvy predseda vlády Robert Fico okrem iného argumentoval tým, že väčšinový akcionár, taliansky Enel, sa nestará o údržbu elektrárne a nemá koncepciu generálnej opravy.

Smelé plány hovorili o tom, že s prípravou tendra na opravu sa začne hneď v nasledujúcich týždňoch po prevzatí pod správu štátu. Verejné obstarávanie ale doteraz nebolo vyhlásené. Ešte koncom vlaňajška nám VVB odkázala, že súťažné podklady sa finalizujú a s vyhlásením tendra sa počíta na začiatku aktuálneho roka, kedy by mal byť známy aj definitívny harmonogram prác.

No vyhlásenie tendra stále nie je na programe dňa. Štátny podnik teraz hľadá možnosti, ako opravu turbín zafinancovať s pomocou eurofondov. „Čo sa týka termínu verejného obstarávania, vyhlásime ho vtedy, keď budeme mať zodpovedané a vyriešené všetky možnosti a podmienky získania grantovej podpory z EÚ,“ uviedla Stela Ištvánfyová, vedúca kancelária generálneho riaditeľa VVB.

„Nakoľko nie je uzavreté, cez aký operačný program by bolo možné realizáciu projektu prefinancovať, nie je možné dnes jednoznačne určiť harmonogram, respektíve termín ukončenia projektu,“ skonštatovala ďalej pre náš portál.

Vzhľadom na rozpracovanosť sme nezistili ani predpokladaný rozpočet projektu. „Odhadované náklady budú v závislosti od technickej špecifikácie predmetu diela,“ doplnila. Pred dvoma rokmi sa hovorili o 80 miliónoch eur. Vodná elektráreň Gabčíkovo má 8 turbín s inštalovaným výkonom po 90 MW.

Zaujímavosťou je, že podľa zápisnice z valného zhromaždenia Slovenských elektrární z novembra 2014 sa taliansky Enel a ministerstvo hospodárstva dohodli, že s generálnou opravou prvého turbogenerátora sa začne v prvom štvrťroku 2016. Ak by to tak bolo, proces už mohol prebiehať.

Návrat pod štátnu kuratelu mal zlepšiť hospodárenia podniku. Aspoň to tvrdil Robert Fico v čase vypovedania zmluvy o prenájme, podľa ktorej boli výnosy delené v pomere 65 % ku 35 % v prospech VVB. Teraz inkasuje 100 % štát.

Očakávané zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu však dopadlo rozporuplne. V roku 2015 klesol čistý zisk podniku medziročne o 57 %. Podľa vedenia to spôsobilo najsuchšie obdobie za posledné roky a nízke ceny elektriny na burze. Minuloročné hospodárske výsledky ešte neboli zverejnené.

Spolupráca so Slovenskými elektrárňami napriek odčleneniu VEG pokračuje. „S riaditeľom Vodohospodárskej výstavby sme v kontakte, zhodli sme sa, že v prevádzkovo-technickej spolupráci budeme pokračovať, na základe objednávky, či zmluvy,“ uviedol šéf Slovenských elektrární Bohumil Kratochvíl pre interný časopis  tým, že spolupráca sa netýka prebiehajúcich sporov medzi firmami. „V budúcnosti by som rád videl aj spoluprácu na  úrovni obchodu,“ uzavrel. 

Ďalšou prioritou VVB v blízkom horizonte je modernizácia plavebných komôr. Tam sa pohli veci dopredu, firma  získala nenávratný finančný príspevok 123 miliónov eur z grantového programu Nástroj na prepájanie Európy (CEF).

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.