Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. novembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

M. Šefčovič: Prijala sa Astanská deklarácia, ktorá upravuje Energetickú

Šefčovič v rozhovore pre TASR pripomenul, že v kazašskej metropole Astana v rámci ministerskej konferencie Energetickej charty, ktorá oslávila 25. výročie svojho vzniku, došlo k revidovaniu jej znenia a spôsobu fungovania. Z charty sa stáva dokument, ktorý je širšie uznávaný na celom svete.

Energetická charta je nadnárodná organizácia, ktorá upravuje vzťahy medzi štátmi a investormi, tranzit energetických surovín a obchod s nimi ako aj environmentálne dôsledky. Podujatie v Astane bolo zamerané na rozvoj tranzitných koridorov energonosičov v kontexte globálnej energetickej bezpečnosti. Šefčovič dodal, že po tohoročnom predsedníctve Kazachstanu sa od 1. januára 2015 stane predsedníckou krajinou Energetickej charty Gruzínsko, potom bude nasledovať Japonsko a Turkménsko.

„Prijala sa Astanská deklarácia, ktorá upravuje zmeny a modernizáciu Energetickej charty. Oficiálny podpis bude na jar v Haagu, kam všetky strany pozval holandský minister pre hospodárstvo a energetiku,“ informoval Šefčovič.

S holandským ministrom Henkom Kampom rokoval aj o prioritách holandského predsedníctva v EÚ, v prvom polroku 2016, ktoré predchádza slovenskému predsedníctvu.

Druhá časť stredoázijského „turné“ slovenského eurokomisára sa uskutočnila v Baku. Podpredseda EK mal vyše hodinový rozhovor s azerbajdžanským prezidentom Iľhamom Alijevom a aj podrobnejšie technické rokovania s ministrami pre zahraničné veci, energetiky a hospodárstva.

Hlavnou témou boli diskusie o procese výstavby Južného plynovodného koridoru. Tento južný energetický koridor je pre EÚ mimoriadne dôležitý z hľadiska diverzifikácie dodávok plynu. Bohaté zásoby z ropného poľa Šach Deniz by mali dodávať 16 miliárd kubíkov plynu ročne, z toho desať miliárd pôjde do EÚ a šesť zostane v Turecku.

„Prezident Alijev potvrdil, že zo strany Azerbajdžanu a Turecka sa práce už začali. Potrebovali by pomoc s koordináciou prác na plynovode v krajinách EÚ, ako je Taliansko a Grécko a zabezpečenie prepojenia s Bulharskom,“ opísal situáciu Šefčovič. Dodal, že azerbajdžanská strana si stojí za sľubom, že dotiahne plynovod na hranice EÚ v stanovený čas.

Šefčovič prisľúbil, že EÚ vyvinie maximálne úsilie v prospech účinnej koordinácie všetkých aktivít a prípravu časového rozpisu tak, aby prvé dodávky kaspického plynu došli do EÚ ešte pred rokom 2020. Na jar 2015 by sa za týmto účelom malo konať stretnutie ministrov energetiky z krajín, ktorými južná sústava plynovodov bude prechádzať, spolu s predstaviteľmi medzinárodného konzorcia, ktoré výstavbu plynovodu zabezpečuje.

„Rozošleme pozývacie listy a navrhol som, aby sme v rámci EÚ vytvorili koordinačnú platformu, kde by sa najskôr na expertnej úrovni prediskutovali problémy, ktoré pri takejto veľkej stavbe vznikajú, aby sa operatívne riešili, a aby sme raz za rok posudzovali pokrok budovania koridoru na politickej úrovni,“ spresnil Šefčovič. Podpredseda EK v Baku s predstaviteľmi vlády posúdil aj ďalšie aspekty azerbajdžansko-európskej spolupráce, lebo tak pre Azerbajdžan, ako aj pre Kazachstan je EÚ najväčším obchodným partnerom a zároveň aj najväčším investorom.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.