Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Turbína v hydroelektrárni Gabčíkovo - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: TASR/Martin Baumann
24. júla 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Oprava gabčíkovských turbín potrvá deväť rokov

Na snímke turbína vo Vodnej elektrárni Gabčíkovo Foto: TASR/Martin Baumann

Vodnú elektráreň Gabčíkovo spravuje už vyše dva roky spoločnosť Vodohospodárska výstavba (VVB). Štátny podnik zdôvodňoval otáľanie s vyhlásením tendra na generálnu opravu tým, že sa chce uchádzať o eurofondy. „Avšak po preskúmaní všetkých vyhlásených výziev na rôzne finančné nástroje alebo operačné programy, sme zistili, že podnik VVB sa nenachádza medzi oprávnenými žiadateľmi,” vysvetlila pre náš portál Stela Ištvánfyová, vedúca kancelárie generálneho riaditeľa.

„V súčasnosti spracovávame finálne znenie dokumentov pre vyhlásenie verejného obstarávania, ktoré bude v auguste 2017,“ doplnila. Po mesiacoch príprav je spustenie verejného obstarávania na spadnutie, otázna ale zostáva cena. Podľa odhadu štátneho podniku by si rekonštrukcia mohla vyžiadať 65 miliónov eur. „Konečná suma však vzíde z výsledkov verejného obstarávania.” 

Vodnú elektráreň Gabčíkovo tvorí 8 turbín s inštalovaným výkonom po 90 MW. Ich modernizácia nebude jednoduchý, ani rýchly proces. „Podnik VVB odhaduje, že generálna oprava turbín Vodnej elektrárne Gabčíkovo bude trvať približne deväť rokov od účinnosti zmluvy,” uzavrela Ištvánfyová.

Nečinnosť vo veci modernizácie bola pritom ešte donedávna tŕňom v oku vládneho kabinetu. Premiér Robert Fico ostro kritizoval taliansky manažment Slovenských elektrární, že mu chýba koncepcia a štát ako prevádzkar hydroelektrárne by si počínal lepšie. 

Prevádzku vodnej elektrárne Gabčíkovo prevzal štát prostredníctvom VVB v marci 2015. Za predčasné vypovedanie zmluvy sa Slovenské elektrárne obrátili na Viedenský arbitrážny súd, ktorý pred niekoľkými týždňami ich žalobu zamietol.

Štátny podnik okrem toho rozbieha aj projekt modernizácie plavebných komôr.  V tomto prípade pomôže aj Brusel, VVB získala nenávratný finančný príspevok 123 miliónov eur z grantového programu Nástroj na prepájanie Európy (CEF).

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.