Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

OPRAVA: ENERGIA: SIEA vyzýva domácnosti na registráciu malých obnoviteľných…

„ENERGIA: SIEA vyzýva domácnosti na registráciu malých obnoviteľných zdrojov“

Správne má byť:

„ENERGIA: SIEA zverejnila podmienky na podporu malých obnoviteľných zdrojov“

1. vetu v 1. odseku:

„Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) v rámci projektu Zelená domácnostiam vyzýva na registráciu malých zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE) v rodinných a bytových domoch.“

Správne má byť:

„Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) dnes v rámci národného projektu Zelená domácnostiam zverejnila podmienky týkajúce sa podpory malých zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v rodinných a bytových domoch.“

A doplnili 1. vetu v 2. odseku.

V rámci prípravnej fázy projektu bola spustená registrácia zariadení, ktorých inštalácia bude podporená.

Za chybu sa ospravedlňujeme.

Nasleduje opravené znenie:

ENERGIA: SIEA zverejnila podmienky na podporu malých obnoviteľných zdrojov

Bratislava 14. augusta (TASR) – Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) dnes v rámci národného projektu Zelená domácnostiam zverejnila podmienky týkajúce sa podpory malých zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v rodinných a bytových domoch. O podporu formou poukážok zatiaľ nie je možné požiadať. Informoval o tom dnes riaditeľ odboru komunikácie a medzinárodnej spolupráce SIEA Eduard Jambor.

V rámci prípravnej fázy projektu bola spustená registrácia zariadení, ktorých inštalácia bude podporená. O zaregistrovanie podľa neho môže požiadať každý, kto doloží všetky doklady potrebné na preukázanie splnenia relevantných technických podmienok. Zariadenie bude do zoznamu začlenené na základe prvej kompletne vyplnenej žiadosti. Formuláre žiadosti, ako aj ďalšie podrobné informácie sú k dispozícii na stránke projektu www.zelenadomacnostiam.sk.

„Najskôr sa chceme sústrediť na napĺňanie zoznamu zariadení. Očakávame, že medzi prvými zašlú žiadosti výrobcovia a hlavní distribútori. Odporúčame preto záujemcom o registráciu priebežne sledovať, či sa ich zariadenie v zozname už nenachádza,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.

Oprávnené zariadenia musia spĺňať požadované technické podmienky. Okrem nich bude potrebné pred spustením projektu vytvoriť zoznam zhotoviteľov, ktorí sa zaviažu dodržiavať zmluvné podmienky pri inštalácii podporených zariadení, ako aj pri preplácaní poukážok. Registrácia zhotoviteľov bude otvorená v priebehu najbližších týždňov.

Na pilotný národný projekt je vyčlenených 45 miliónov eur, vďaka ktorým by malo byť nainštalovaných viac ako 15.000 systémov na využívanie OZE. Pri určovaní výšky podpory bolo kľúčové umožniť domácnostiam prekonať ekonomickú bariéru spôsobenú vyššou obstarávacou cenou a dlhšou návratnosťou týchto zariadení.

Domácnosti získajú poukážky, ktoré si budú môcť pri inštalácii uplatniť priamo u zhotoviteľov. Poukážky pokrývajú časť ceny za dodávku a montáž celého systému. Pri jednotlivých druhoch zariadení je určená sadzba za jeden inštalovaný kilowatt (kW) výkonu a zároveň maximálna suma podpory na inštaláciu. Podmienky budú nastavené tak, aby podpora pokryla vo väčšine prípadov približne tretinu až polovicu výdavkov na obstaranie moderných a kvalitných systémov na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.

Celkové oprávnené výdavky budú zrejmé až z konkrétnej faktúry za inštaláciu. Keďže maximálna podpora je možná do výšky 50 % oprávnených výdavkov, hodnota uvedená na poukážke nemusí byť preplatená v plnom rozsahu. To sa týka najmä cenovo menej náročných inštalácií. Vtedy by mal aj zhotoviteľ domácnosť upozorniť, že výška podpory bude menšia, ako je suma uvedená na poukážke. Určené sadzby na jeden inštalovaný kW výkonu zariadenia vyplývajú z celkových výdavkov na typické, tzv. modelové inštalácie. Prehľad aktuálnych celkových výdavkov na ne získava SIEA prostredníctvom prieskumu trhu.

Maximálna suma podpory je zvolená tak, aby pokryla potreby väčšiny inštalácií, pre ktoré sa rozhodnú slovenské domácnosti. Prostriedky budú vďaka tomu rozdelené rovnomerne a nebudú zvýhodňovať domácnosti, ktoré si môžu dovoliť investovať do rozsahom väčších inštalácií. Maximálne limity majú domácnosti motivovať k tomu, aby väčšinu vyrobenej elektriny spotrebovali samy a pred inštaláciou zariadení na výrobu tepla zrealizovali opatrenia na zníženie jeho potreby v budovách.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.