Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

OPRAVA: ENERGIA: Elektrizačná prenosová sústava sa pripravuje na piatkové…

„vedúci odboru komunikácie spoločnosti SEPS Norbert Deák“

Správne má byť:

„výkonný riaditeľ Slovenského elektroenergetického dispečingu (SED) František Pecho“

Za chybu sa ospravedlňujeme.

Nasleduje opravené znenie.

Bratislava 19. marca (TASR) – Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s., (SEPS), ako prevádzkovateľ prenosovej sústavy na území Slovenska sa pripravuje na zvládnutie nepriaznivých okolností spojených s piatkovým (20. 3.) čiastočným zatmením Slnka v dopoludňajších hodinách. TASR o tom dnes informoval výkonný riaditeľ Slovenského elektroenergetického dispečingu (SED) František Pecho.

„Čo sa týka výroby elektriny na území Slovenska počas piatkového čiastočného zatmenia, na prípadný výpadok sme pripravení a elektrina chýbať nebude, pretože prípadné výkyvy vo výrobe budú zabezpečené zazmluvnením vyšších objemov podporných služieb,“ spresnil.

Pripomenul, že v krajinách, ktoré zatmenie zasiahne a ktoré majú veľký podiel výroby elektriny zo Slnka, môže v prípade jasného počasia nastať pokles výroby elektriny a po odznení zatmenia zas prudký nárast výroby a jej prebytok v sústave.

Inštalovaný výkon slnečných elektrární na Slovensku podľa Pecha predstavuje vo výrobe asi 10 % maxima zaťaženia v marcovom období. Výpadok časti fotovoltickej výroby môže ovplyvniť celkové pokrytie zaťaženia na výkonovej úrovni desiatok až cez 100 megawattov (MW), čo je pre ilustráciu podobný objem, ako vyrába blok v uhoľnej elektrárni. „Vzhľadom na inštalovaný výkon fotovoltických elektrární a prijímané opatrenia, teda nepredpokladáme výskyt vážnejších problémov,“ podčiarkol.

Zdôraznil, že na zatmenie sa pripravujú aj prevádzkovatelia všetkých prenosových sústav spolupracujúcich v rámci združenia ENTSO-E. „Bola spracovaná analýza a prijaté rozsiahle opatrenia. Bol spracovaný aj dotazník, kde všetci deklarovali pripravenosť na zmeny výroby v súvislosti so zatmením. Riziková bude len situácia, ak ostatné krajiny v prepojenej celoeurópskej sústave, ktoré majú veľký podiel slnečných zdrojov na výrobe elektriny – predovšetkým Nemecko s inštalovaným výkonom 40.000 MW či Taliansko s inštalovaným výkonom asi 20.000 MW, nezvládnu zatmenie a pokles výroby,“ doplnil.

V takom prípade by podľa neho mohli vzniknúť vážne problémy a nie je vylúčený ani úplný výpadok elektriny, tzv. blackout, vo veľkej časti prepojenej celoeurópskej prenosovej sústavy. „Je reálne riziko, že masívne zlyhanie v oblastiach s vysokým podielom výroby elektriny zo solárnych zdrojov by sa prenieslo do okolitých sústav,“ varoval.

„Naša snaha je pripraviť sa aj na takýto prípad. Vykonali sme a naďalej robíme opatrenia na zvládnutie týchto problémov. Okrem už spomenutého obstarania vyššieho objemu rezerv sme vytvorili pracovnú skupinu, ktorá pozorne sleduje prípravy v rámci združenia prevádzkovateľov prenosových sústav. Realizovali sa zaškoľovania a preskúšania dispečerov ohľadom smerníc súvisiacich so stavom núdze a frekvenčným plánom v elektrizačnej sústave SR, obmedzili sme vypínanie zariadení prenosovej sústavy SR na 20. marca, preverili sme aktiváciu varovných systémov RAAS (operatívny informačný a varovný systém pre prevádzkovateľov prenosových sústav v strednej Európe) a EAS (európsky varovný systém),“ podotkol.

„Odskúšali sme taktiež funkčnosť signálov, najmä v súvislosti so zníženou a zvýšenou frekvenciou v sústave a informovali sme partnerov o hrozbách. Na možné riziká sme pripravení – vykonali sme všetko potrebné a v prípade hroziaceho nedostatku počítame s podporou aj zo strany partnerov,“ ubezpečil.

Hrozba porúch veľkého rozsahu, a teda aj blackout je podľa Pecha v európskej prepojenej sústave realitou. Môžu sa objaviť pri súbežnom zlyhaní technológií pre prenos, výrobu alebo spotrebu veľkých výkonov. Takéto zlyhania sa nedajú predvídať, dá sa im len predchádzať dodržiavaním prevádzkových pravidiel. Tiež je dôležité pripraviť sa na obnovenie dodávky elektriny v prípade, že k blackoutu dôjde. „Na takéto situácie je zložité urobiť dokonalú prípravu, pretože mechanizmus ich vzniku je veľmi rôznorodý, ale je možné pripraviť určitý počet scenárov obnovy a otestovať schopnosť ich uplatnenia. Takéto kroky naša spoločnosť vykonáva a prikročila aj k testom jednotlivých scenárov. Sú to zložité akcie a vyžadujú si dlhodobú prípravu,“ dodal.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.