Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. novembra 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Opozičný poslanec chce umožniť investorom ovplyvňovať cenu svojich energií

Poslanec chce novelou dosiahnuť, aby sa pri investičnom zámere výstavby energetického zariadenia, distribučnej sústavy alebo distribučnej siete na vymedzenom území neprihliadalo na už existujúce alebo plánované distribučné sústavy. Podľa súčasného znenia zákona je totiž ich prítomnosť eliminačným faktorom a dôvodom pre ministerstvo na zamietnutie žiadosti o ich výstavbu.

„Investor tak momentálne stráca možnosť vybudovania si vlastnej distribučnej sústavy alebo distribučnej siete s priamym prístupom do prenosovej sústavy alebo prepravnej siete. Pokiaľ by mu toto bolo umožnené, vyhol by sa tak cene za distribúciu, ktorú si účtuje súčasný prevádzkovateľ distribučnej siete alebo distribučnej sústavy, a získal tak možnosť túto významnú položku distribučných poplatkov si sám ovplyvňovať,“ zdôvodňuje Poliačik.

K posúdeniu žiadosti investora a vydaniu osvedčenia je dnes potrebné vyjadrenie prevádzkovateľa distribučnej sústavy alebo siete. Toto ustanovenie podľa zákonodarcu v praxi znamená právo veta a zamedzuje tak napríklad výrobným podnikom s vysokou spotrebou energií napojiť sa priamo na prenosovú sústavu alebo prepravnú sieť.

Opozičný poslanec zároveň upozorňuje, že významnou zložkou ceny energií sú práve distribučné poplatky, z ktorých cena za distribúciu účtovaná prevádzkovateľom distribučnej sústavy alebo siete je spravidla najvyššou položkou. „Najmä priemyselné podniky sa z tohto dôvodu sťažujú na vysoké ceny energií, ktoré ich produkciu v porovnaní s produkciou z iných štátov Európskej únie s nižšími cenami energií konkurenčne znevýhodňujú a priamo ich tým poškodzujú,“ argumentuje.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.