Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. februára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Opozícia vyzýva premiéra, aby urobil poriadok v energetike

Kauza s cenami energií dominuje politickému boju na Slovensku. Zástupcovia strán OĽaNO a SaS dnes (6.2.) vyzvali premiéra Roberta Fica k tomu, aby boli odvolaní všetci nominanti koaličných strán v predstavenstvách a dozorných radách distribučných spoločností. Členstva v predstavenstve VSE Holding, ktorá je jediným akcionárom Východoslovenskej distribučnej (VSD), sa pred pár dňami vzdal Roman Šipoš mladší, syn šéfa kancelárie predsedu Vlády SR.

Ako dnes na brífingu informoval predseda parlamentu Andrej Danko, doteraz rezignovali na svoje funkcie v dozorných radách energetických podnikov traja nominanti vládnej SNS. Konkrétne mená neprezradil, ale ich priamu zodpovednosť za zdražovanie cien energií odmieta. 

Podľa poslankyne Veroniky Remišovej je potrebné zmeniť spôsob vyberania štátnych zástupcov do vedenia energetických podnikov. „Aby do ÚRSO i pološtátnych energetických firiem boli nominovaní odborne schopní a morálni ľudia,“ uviedla s tým, že pri nominácii by mala panovať zhoda širokého politického spektra.

Vzniknutá situácia, ktorá pre niektorých odberateľov znamenala zdraženie cien elektriny a plynu, je podľa nej dôsledkom nedostatočnej odbornosti štátnych zástupcov, ktorí sú v kontrolných orgánoch týchto firiem. „Nominanti štátu o cenových návrhoch museli vedieť,“ poznamenala. 

Navrhuje, aby ÚRSO skúmal vplyv na najbežnejšie skupiny odberateľov pre rozhodnutia, ktoré menia cenu pre obyvateľov, podniky a obce. Úrad i distribučky nabáda k väčšej transparentnosti. „Ak štát podporuje ich podnikanie, firmy musia strpieť väčšiu kontrolu verejnosti,“zdôraznila. 

K ďalším požiadavkám zástupcov opozície patrí tiež oddelenie funkcie predsedu ÚRSO a predsedu Regulačnej rady, ktorá je odvolacím orgánom. Účastníkmi konania o regulácii majú byť podľa Remišovej taktiež zástupcovia spotrebiteľov z radov domácností a firiem.

Šéf ÚRSO Jozef Holjenčík minulý týždeň oznámil, že sa vzdá funkcie. Svoju rezignáciu prezidentovi Andrejovi Kiskovi zatiaľ nedoručil. Ako informoval dnes Fico, stať sa tak má v najbližších dňoch. Podľa Karola Galeka z SaS ale jeho odchod nie je riešením. Dočasne ho má nahradiť podpredseda Miroslav Čelinský, ktorého do funkcie menoval práve Holjenčík. 

Galek upozornil aj na preceňovanie majetku distribučných firiem. Úrad vlani uskutočnil kontrolu štyroch distribučiek, na ktorú dostal od vlády 1,8 milióna eur. Na tejto kontrole sa podieľalo 17 súdnych znalcov, pričom 12 pochádza z Martina, domovského mesta Jozefa Holjenčíka, ktorý je šéfom Slovenskej komory znalcov a zakladateľom spoločnosti JHS. V nej už oficiálne nefiguruje, ale špekuluje sa o jeho vplyve. Denník N minulý týždeň zverejnilnahrávku, kde mal údajne nabádať vodárenské firmy ako majú postupovať, aby ceny vodného a stočného rástli.

Prezident Policajného zboru Tibor Gašpar dnes na tlačovej konferencii informoval, že konanie odchádzajúceho predsedu ÚRSO Jozefa Holjenčíka je predmetom vyšetrovania. „Po dôslednom preverení sa vyjadríme k stavu ďalšieho konania,“ dodal.

Šéf OĽaNo Igor Matovič zároveň vyzval predsedu vlády Roberta Fica, aby do stredy (8.2) odvolal ministra hospodárstva SR Petra Žigu, pod ktorého pôsobnosť patrí energetika a zaujal jednoznačné stanovisko, na základe ktorého sa „ukončí chaos (v energetike) a ľudia budú presne vedieť, koľko budú platiť a čo majú so svojimi účtami za energie robiť,“ doplnil Matovič. 

Ak sa tak nestane, podľa Matoviča plánuje opozícia zvolať mimoriadnu schôdzu NR SR za účelom vyslovenia nedôvery predsedovi vlády Robertovi Ficovi. „Slovensko ešte nikdy v histórii nezažilo takýto chaos a takýto úmyselný pokus o podvod, ako vycicať z ľudí to posledné,“ uzavrel.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.