Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

OPOZÍCIA: ÚSSR bude rozhodovať, či si ľudia budú môcť vyberať, kto im bude kúriť

Jozef Viskupič z OĽaNO-NOVA kritizuje súčasný stav, v ktorom zákon vytvára viaceré prekážky a možnosti zablokovať ľuďom zriadenie kotolne. „Ľudia sa nevedia odpojiť od veľkých dodávateľov tepla. Dnes ide o to, či je vlastnícke právo občanov realizované v súlade s demokratickými princípmi štátu. Ústavný súd rozhodne, či bude môcť byť naplnené vlastnícke právo a ľudia sa budú môcť sami rozhodnúť, kto im bude doma kúriť,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente Viskupič.

Karol Galek z SaS upozornil, že zákon poslanci Smeru-SD zmenili v prospech veľkých dodávateľov za odplatu. „Za 10.000 eur, čo je podľa nás úplatok. Za tento úplatok bol na výbore zákon pozmenený v prospech veľkých dodávateľov,“ uviedol s tým, že viac podrobností hovoriť nechce, keďže sa prípad vyšetruje.

Viskupič pripomenul, že opozícia sa štyrikrát pokúšala zmeniť zákon tak, aby sa ľudia mohli sami rozhodnúť, kto im doma bude kúriť a mohli sa odpojiť od neefektívnych teplárov. Poukázal aj na petíciu, ktorú podpísalo 11.300 ľudí. Zaoberal sa ňou aj prezident Andrej Kiska. Ten si podľa Viskupiča tiež myslí, že ľudia, ktorých domy sú vykurované centrálnymi zdrojmi tepla sú v nevýhodnom postavení a je im bránené vo výkone ich vlastníckeho práva.

Advokát Miroslav Kadúc vidí zákon ako protiústavný. Problém je podľa neho aj v tom, že veľké firmy vedia zabrániť občanom zriadiť si kotolňu a teda zákon popiera ich ústavné vlastnícke právo. „Ľudia si totiž dnes nemôžu vyberať, musia akceptovať podmienky dodávateľov. Títo dodávatelia navyše majú výhodnejšie postavenie oproti novým dodávateľov. To je neprimerané,“ uviedol Kadúc.

Verí, že Ústavný súd SR sa postaví k problematike čelom. Dúfa, že sa tým bude zaoberať a návrh neodmietne pre údajný nedostatok sudcov. „Sudcov je na prijatie nálezu dosť. Musia len ukázať, že sú lídrami spravodlivosti,“ povedal.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.