Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ropna tazba ilustr - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Ťažba ropy. Foto: SITA/AP Photo/Hasan Jamali
9. novembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

OPEC zvýšil odhad dopytu po rope do 2015

V minulom roku dopyt po rope bol v priemere 86,8 milióna barelov denne. OPEC vo svojej pravidelnej výročnej správe o výhľade vývoja globálneho trhu s ropou dodal, že bude naďalej investovať do rozvoja nových kapacít, aby uspokojil rastúcu spotrebu. Voľné kapacity kartelu sa majú do roku 2015 zdvojnásobiť.

Správa však tiež upozorňuje na množstvo hrozieb pre globálnu ekonomiku. Patrí medzi ne dlhová kríza v eurozóne a náznaky, že rozvíjajúce sa ekonomiky, ktoré majú byť hlavným pohonom rastu dopytu po rope, nie sú imúnne voči zhoršujúcim sa ekonomickým podmienkam. OPEC je vo svojom výhľade zdržanlivejšia ako napr. Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA). Tá má svoj výhľad zverejniť dnes.

Správa OPEC sa zaoberá vývojom dopytu až do roku 2035. Podľa súčasných odhadov by v tomto roku mal byť dopyt 110 miliónov barelov denne. Minuloročná správa siahala do roku 2030 a dopyt by podľa nej mal v tomto roku predstavovať 106 miliónov barelov denne. OPEC však zverejnil ešte ďalšiu možnosť – ak by masívne vzrástol záujem o hybridné a elektrické vozidlá, mohol by dopyt v roku 2035 predstavovať len 102 miliónov barelov denne.

Cena ropy sa má v tomto desaťročí pohybovať v rozmedzí 85 až 95 dolárov za barel. Vlaňajší odhad počítal s cenou 75 až 85 dolárov za barel. Dnes cena ropy Brent stúpla nad 116 dolárov za barel. Tohtoročná najvyššia cena bola 127 dolárov za barel, kam stúpla tento rok v apríli kvôli konfliktu v Líbyi.

Napriek súčasným neistotám členovia OPEC plánujú aj naďalej investovať do zvýšenia ťažobných kapacít. Krajiny poskytli vo svojej správe informácie o 132 projektoch, ktoré plánujú v období 2011 až 2015. Celkové investície do týchto projektov majú predstavovať takmer 300 miliárd USD.

Zástupcovia ropného kartelu sa zídu 14. decembra vo Viedni, aby rozhodli o ďalšom vývoji ťažby.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.