Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. novembra 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

OPEC zrejme predĺži obmedzenie ťažby do konca 2018

Členovia OPEC sa koncom vlaňajšieho novembra dohodli, že od začiatku tohto roka znížia ťažbu o zhruba 1,2 milióna barelov denne, aby obmedzili dodávky na trh a podporili cenu suroviny. K dohode o znížení produkcie sa pripojilo aj desať významných ťažbárskych krajín mimo OPEC, vrátane Ruska, ktoré sľúbili zníženie o ďalších zhruba 600 000 barelov denne. Dohoda o obmedzení ťažby bola pôvodne dohodnutá na šesť mesiacov, v máji však bola o deväť mesiacov predĺžená do marca 2018.

Členovia kartelu chcú predĺžiť platnosť dohody, hoci hrozia ďalšie výpadky dodávok ropy na trhu. Ťažba vo Venezuele by budúci rok mala klesnúť o 240 000 barelov denne kvôli americkým sankciám a nedostatočným investíciám do infraštruktúry. Problémy s ťažbou majú aj Nigéria a Líbya, ktoré sú členmi OPEC, avšak dohoda o znížení ťažby sa na nich nevzťahuje.

Zdroj dodal, že Saudská Arábia a ďalší členovia OPEC zrejme nebudú chcieť budúci rok zvýšiť ťažbu, aby vykompenzovali tento pokles, pretože sa aj naďalej chcú zamerať na zníženie zásob ropy v priemyselných krajinách, ktoré sú členmi Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), na ich päťročný priemer. Členovia OPEC tiež chcú, aby cena ropy budúci rok dosiahla najmenej 60 dolárov za barel a obávajú sa, že ko náhle platnosť dohody skončí, ťažbári opäť zvýšia dodávky a cena ropy klesne.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.