Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. marca 2018 Plyn a ropa od Energia.skTASR

OPEC znížil produkciu ropy vo februári na 10-mesačné minimum

Produkcia ropy v rámci OPEC dosiahla vo februári 32,28 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov), uviedla agentúra Reuters v najnovšom prieskume. V porovnaní s objemom ťažby v januári to znamená pokles o 70.000 barelov denne. Februárový objem produkcie je zároveň najnižší od apríla minulého roka.

Čo sa týka plnenia dohody o obmedzovaní ťažby, OPEC ju momentálne plní na 149 %, uviedol v prieskume Reuters. Rozsah plnenia programu sa tak ešte zvýšil, keď v januári kartel dohodu plnil zhruba na 144 %. To znamená, že krajiny OPEC nepoľavujú v plnení programu napriek tomu, že ceny ropy vzrástli. „Aj naďalej máme pocit, že sme ešte nedosiahli to, k čomu sme sa zaviazali,“ povedal pre Reuters minister ropného priemyslu SAE Suhajl bin Muhammad Mazrúí. „Cena je jedna vec, rovnováha na trhu druhá a my potrebujeme docieliť práve rovnováhu na trhu,“ uviedol minister.

Najvýraznejšie znížili produkciu vo februári práve SAE, ktoré momentálne kartelu predsedajú a ktoré počas minulého roka v plnení programu oproti ostatným členom zaostávali. Na druhom mieste bola Líbya a ťažba klesla aj vo Venezuele, ktorá zápasí s ekonomickou krízou.

Naopak, objem ťažby na území dvoch najväčších producentov v rámci OPEC sa prakticky nemenil. Saudská Arábia udržala produkciu blízko 10 miliónov barelov denne a stabilnú produkciu si udržal aj druhý najväčší producent, ktorým je Irak. Krajina síce pre nepriaznivé počasie vyviezla menší objem ropy z južných oblastí, na druhej strane, zo severných lokalít vývoz zvýšila.

Copyright © TASR 2018

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.