Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. novembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

OPEC znížil odhad dopytu po svojej rope v budúcich rokoch

Svet bude podľa ropného kartelu potrebovať menej ropy zo samotných krajín OPEC, než očakával v minuloročnej prognóze, nakoľko trh budú do veľkej miery zásobovať štáty produkujúce ropu z bridlíc či ropných pieskov. Kartel počíta s tým, že v roku 2017 dosiahne dopyt po jeho rope 28,2 milióna barelov denne. To je o 600.000 barelov denne menej, než organizácia uvádzala v prognóze pred rokom a predstavuje 14-ročné minimum.

Ešte výraznejšie znížil ropný kartel odhad pre rok 2030. Podľa najnovšej prognózy dosiahne dopyt v danom roku 33 miliónov barelov ropy z OPEC denne, zatiaľ čo v minuloročnej prognóze počítal pre rok 2030 s dopytom po svojej rope na úrovni 34,8 milióna barelov denne.

Čo sa týka cien ropy, generálny tajomník organizácie Abdalláh Al-Badrí uviedol, že ceny na dnešnej nízkej hodnote nezostanú a v nasledujúcom roku pôjdu opäť hore. „Čo sa týka cien, nie je dôvod na paniku,“ povedal šéf OPEC. Ako dodal, súčasná situácia, keď sú ceny veľmi nízke, nebude trvať príliš dlho, pretože, ak by sa tak stalo, väčšina investícií v oblastiach s náročnejšou ťažbou sa zastaví.

(1 EUR = 1,2517 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.