Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. septembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

OPEC znížil odhad dopytu po rope pre roky 2011 a 2012

V tomto roku má dopyt po rope podľa nového odhadu činiť 87,99 milióna barelov za deň, čo je o 150.000 barelov za deň menej, než očakával OPEC v predchádzajúcom odhade. Slabší vývoj OPEC očakáva i v nasledujúcom roku v dôsledku rastúcim obavám o stav globálnej ekonomiky. Pre rok 2012 kartel znížil odhad dopytu o 40.000 barelov na 89,26 milióna barelov za deň.

„Neistoty na trhu s ropou sa zvyšujú a v rovnakom čase oživenie globálnej ekonomiky stráca dynamiku a je stále menej zreteľné,” uvádza sa v dnešnom prehlásení. „V posledných mesiacoch bolo spomalenie ekonomického rastu jasné v takmer všetkých veľkých ekonomikách,” dodáva dokument.

Ceny ropy na trhu sa v posledných týždňoch pohybujú ako „na hojdačke“. Investori a ekonómovia sa stále viac obávajú, že globálna ekonomika mieri naspäť do recesie, čo bude mať dôsledky na dopyt. Na druhej strane je tu neistota ohľadom dodávok z Líbye, kde stále trvá občianska vojna, píše agentúra AP.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.