Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. decembra 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

OPEC v novembri zvýšil svoju produkciu a dosiahol nový rekord

Podľa najnovšieho prieskumu agentúry Reuters ropný kartel v novembri zvýšil svoje dodávky na svetový trh na 34,19 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne z októbrových 33,82 milióna barelov/deň. To znamená, že kartel v novembri dodal na trh o 1,69 milióna barelov viac ropy, ako je jeho budúcoročný horný limit, teda 32,50 milióna barelov/deň, na ktorom sa dohodol minulý týždeň.

Novembrová produkcia OPEC po vylúčení údajov z Gabonu a Indonézie dosiahla 33,23 milióna barelov/deň a je najvyššia od začiatku sledovania týchto údajov roku 1997. Indonézia minulý týždeň pozastavila svoje členstvo v OPEC.

Jedným z dôvodov novembrovej rekordnej produkcie bolo zvýšenie ťažby ropy v Angole, pred plánovanou odstávkou na údržbu. Aj Irak v novembri dosiahol nový ťažobný rekord 4,62 milióna barelov denne a Irán vyprodukoval o 40.000 barelov/deň viac ako v októbri. Indonézia zvýšila ťažbu o 10.000 barelov denne a novembrová produkcia stúpla aj v Líbyi a Nigérii.

Tento nárast signalizuje, že členovia OPEC budú mať čo robiť, aby stlačili svoju produkciu v januári 2017 na dohodnutú úroveň.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.