Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. novembra 2017 Plyn a ropa od Energia.skTASR

OPEC: Ťažba ropy z bridlíc bude v nasledujúcich rokoch rásť omnoho rýchlejšie

Podľa OPEC vzrastie produkcia bridlicovej ropy v Severnej Amerike do konca roka 2021 na 7,5 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov). To je o 56 % vyšší objem, než ropný kartel predpokladal v prognóze z minulého roka.

Revidovaný odhad tak pre OPEC predstavuje dilemu: organizácia v úsilí podporiť ceny ropy vlastnú produkciu obmedzuje, čo ale pomáha konkurentom zo Severnej Ameriky. Dopyt po rope z OPEC sa však mení len minimálne a tento stav bude pretrvávať až dovtedy, dokedy produkcia ropy z bridlíc nedosiahne svoje maximum, čo bude niekedy po roku 2025.

OPEC odhaduje, že produkcia bridlicovej ropy bude rásť najmä v Spojených štátoch. Čiastočne k tomu prispejú aj spoločnosti v Kanade, Argentíne a Rusku.

Aj nový odhad na tento rok poukazuje na rýchlo sa zvyšujúcu produkciu. Podľa najnovšieho odhadu dosiahne produkcia ropy z bridlíc v Severnej Amerike tento rok 5,1 milióna barelov denne. To je takmer o štvrtinu vyšší objem, než OPEC uvádzal v prognóze z minulého roka.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.