Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. januára 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

OPEC: Súčasná cena ropy je v poriadku

Žiadny z členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) nepožiadal o mimoriadne stretnutie kartelu v dôsledku nedávneho rastu cien ropy. Ako uviedol iránsky minister ropného priemyslu, cena ropy 100 amer.dolárov (74,91 eura) za barel je reálna a producentov nijako neznepokojuje.

„Cena na úrovni 100 dolárov za barel ropy je reálna. OPEC nepotrebuje mimoriadne zasadnutie týkajúce sa cien,“ vyhlásil Masoud Mir-Kazemi na tlačovej konferencii v Iráne.

Ropa je aktuálne výrazne drahšia ako je podľa Saudskej Arábie primeraná cenová úroveň.Termínovaný kontrakt na severomorskú ropu Brent uzavrel minulý týždeň nad 98 amer. dolárov za barel a kontrakt na americkú ropu WTI nad 91 amer. dolárov za barel. Podľa Saudskej Arábie producentom aj spotrebiteľom vyhovujú ceny v pásme 70 až 80 amer. dolárov za barel.

Nemenovaný predstaviteľ OPEC povedal vo štvrtok (13. 1.), že kartel zvolá mimoriadne stretnutie, ak cena ropy prekoná 100-dolárovú hranicu a zostane nad ňou. Líbya, Ekvádor a Venezuela tvrdia, že ceny musia zostať vyššie, aby producentské krajiny mohli investovať do ťažby.

„Nikto z členov OPEC nepovažuje cenu na úrovni 100 dolárov za znepokojujúcu alebo nerozumnú. Niektorí členovia OPEC nepovažujú za potrebné zvolať mimoriadne stretnutie dokonca ani v prípade, keď sa ceny budú pohybovať na úrovni 110 alebo 120 amer. colárov,“ uviedol Mir-Kazemi.

Irán je v súčasnosti sídlom rotujúceho predsedníctva kartelu OPEC. Najbližšie stretnutie kartelu sa zuksutoční 2. júna 2011. „Nikto z členov nepožiadal o zvolanie mimoriadneho stretnutia a myslím si, že ešte dlho nikto nepožiada,“ dodal Mir-Kazemi.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.