Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. októbra 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

OPEC sa nedohodol na znížení ťažby

Producentské krajiny dúfajú, že zníženie ťažby by podporilo ceny a stabilizovalo trh. OPEC v oficiálnom záverečnom vyhlásení v sobotu uviedol, že aj v budúcom roku počíta s nízkymi cenami čierneho zlata. Aby kartel našiel cestu z aktuálnej krízy, bude sa aj v budúcnosti pravidelne stretávať s producentskými štátmi, ktoré nie sú členmi OPEC, ako sú Rusko, Mexiko a Brazília. Diskusie by mali pokračovať už v novembri.

Na najbližšom stretnutí by všetky krajiny mali predložiť detailné čísla o potenciálnom obmedzení ťažby, uviedla kazašská delegácia. „Zo strany nečlenských štátov však doteraz neexistuje prísľub zmrazenia ťažby,“ povedal kazašský tajomník ministra energetiky Magsum Mirsagalijev. Aktuálne je potrebné podľa neho nadviazať dialóg.

Brazília delegácia bola so stretnutím spokojná, jej moc pri regulácii produkcie je však obmedzená. „Brazília nedokáže obmedziť produkciu firiem,“ uviedol predstaviteľ brazílskeho ministerstva energetiky Márcio Félix Carvalho Bezerra. Ruská delegácia stretnutie nekomentovala pred jeho začiatkom ani po jeho skončení.

Samostatný kartel OPEC, ktorý v piatok (28. 10.) rokoval do neskorých večerných hodín, sa nedokázal dohodnúť na znížení ťažby. Proti sú predovšetkým Irán a Irak, tieto štáty chcú dokonca zvýšiť produkciu.

Predstavitelia kartelu sa opäť stretnú 25. a 26. novembra a budú diskutovať o ťažobných kvótach jednotlivých krajín. Na stretnutí sa zúčastnia aj nečlenské producentské štáty. Ministri energetiky by potom 30. novembra mali rozhodnúť o plánovanom zmrazení ťažby. Kartel sa v septembri dohodol, že zníži produkciu na 32,5 milióna až 33 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov) denne. V septembri kartel podľa vlastných vyjadrení denne vyťažil v priemere 33,39 milióna barelov ropy.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.