Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. decembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

OPEC potvrdil, že neplánuje obmedziť produkciu ropy

Minister energetiky Spojených arabských emirátov (SAE) Suhail Al Mazrouei počas uplynulého víkendu poprel, že OPEC plánuje mimoriadne zasadnutie, na ktorom bude rokovať o možnosti obmedzenia ťažby. Spojené arabské emiráty sa tak podobne ako Saudská Arábia zdanlivo neznepokojujú pre pokračujúci prudký prepad cien ropy, ktorý spôsobil, že čierne zlato je najlacnejšie od poslednej finančnej a hospodárskej krízy.

Kartel na svojom poslednom zasadnutí koncom novembra ponechal oficiálne ťažobné kvóty nezmenené. OPEC sa obáva, že zníženie produkcie by nemalo výraznejší vplyv na vývoj cien a viedlo by len k zníženiu trhového podielu kartelu.

„Takto sme sa rozhodli. Veci zostanú tak, ako sú,“ povedal generálny tajomník OPEC Abdulláh al-Badrí v nedeľu (14. 12.) na tlačovej konferencii v Dubaji. „Dohodli sme sa, že je dôležité, aby sme v budúcom období pokračovali v ťažbe na terajšej úrovni.“

Podľa expertov budú ceny ropy ešte pokračovať v poklese, kým sa začnú trvalejšie oživovať. Dnes cena severomorskej ropy Brent padla na nové 5-ročné minimum v blízkosti úrovne 60 USD (48,29 eura) za barel (159 litrov). Kolaps cien ropa trvá už 6 mesiacov. Hlavnou príčinou je nadmerná ponuka na trhu z dôvodu boomu ťažby z bridlíc v Severnej Amerike a slabého globálneho rastu.

„Nezmeníme svoj názor, pretože ceny klesnú na 60 alebo 40 dolárov. Nedávame si za cieľ nejakú cenu. Trh sa stabilizuje sám od seba,“ povedal v nedeľu pre agentúru Bloomberg Al Mazrouei. OPEC by podľa neho mal počkať niekoľko mesiacov, kým vôbec bude diskutovať o mimoriadnom zasadnutí.

(1 EUR = 1,2426 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.