Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. augusta 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

OPEC počíta tento rok s vyšším prebytkom ponuky ropy na globálnom trhu

Kartel uviedol, že nepočíta so zvýšením dopytu po rope z krajín OPEC, a to aj napriek zrýchleniu globálnej spotreby čierneho zlata. V USA a ďalších štátoch mimo OPEC sa totiž ťaží viac ropy, než sa predpokladalo.

OPEC sa od vlaňajška aj napriek prudkému zníženiu cien bráni obmedzeniu ťažby. Chce totiž ochrániť, poprípade zvýšiť svoj podiel na globálnom trhu. Kartel čaká na zníženie nákladnejšej produkcie v USA a iných krajinách, ktorú podporila jeho predchádzajúca politika, keď sa OPEC snažil udržať ceny na úrovni okolo 100 USD (90,46 eura) za barel (159 litrov).

Začiatkom tohto roka kartel znížil svoju predpoveď pre rok 2015 týkajúcu sa dodávok z krajín mimo OPEC. Počítal totiž s tým, že lacnejšia ropa pribrzdí ťažbu. Kartel vo svojej dnes vydanej mesačnej správe však už druhý mesiac po sebe zvýšil túto predpoveď, a to približne o 90.000 barelov denne.

Podľa kartelu sa totiž pevninská produkcia v USA z nekonvenčných zdrojov, napríklad bridlíc, v 2. polroku 2015 zníži len mierne. Ťažba v mori sa má dokonca zvýšiť z dôvodu spustenia nových projektov.

Správa tiež ukázala, že členské krajiny OPEC pokračujú vo zvyšovaní produkcie. Podľa sekundárnych zdrojov, ktoré cituje správa, štáty kartelu v júli denne vyťažili 31,51 milióna barelov ropy, čo je o 1,5 milióna barelov nad oficiálnymi ťažobnými kvótami nastavenými na 30 miliónov barelov denne. Keďže OPEC počíta s tým, že dopyt po rope kartelu dosiahne tento rok v priemere 29,23 milióna barelov denne, prebytok dodávok kartelu dosiahne 2,28 milióna barelov denne.

(1 EUR = 1,1055 USD)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.