OPEC oslavuje polstoročnicu
Organizácia krajín vyvážajúcich ropu OPEC zajtra (14.9.) oslavuje výročie – 50 rokov svojej existencie. Polstoročnú existenciu na trhu chce „viedenský“ kartel pripomenúť svetu iba vydaním tlačovej správy. Viedeň je sídlom OPEC od roku 1965, predtým sídlila organizácia v švajčiarskej Ženeve.
Organizácia OPEC sa označuje za kartelovú dohodu medzi 12 krajinami. Spoločne dodávajú na medzinárodný trh s ropou necelú tretinu jeho objemu. Zo známych svetových rezerv však ovládajú až 80 %.
Od rokovania výboru ministrov OPEC v novembri 2008 v alžírskom Orane, 11 členov kartelu (Irak sa pre politickú situáciu nezapočítal) smie denne ťažiť maximálne 24,84 mil. barelov (barel = 159 litrov) ropy. Medzi časom, iracká ťažba už dosiahla úroveň viac ako 2 mil. barelov denne. Medzinárodná energetická agentúra IEA predpokladá, že celkový svetový dopyt po rope sa do konca tohto roka zvýši na 86,6 mil. barelov denne.
Pravidelne sa stretávajú iba ministri ropného priemyslu členských štátov OPEC. Summit najvyšších predstaviteľov sa doteraz konal iba trikrát. V Alžírsku sa stretli v roku 1975, aby upravili vzťahy medzi členskými štátmi. Vo Venezuele v roku 2000 sa členské štáty zaoberali otázkou cien ropy, vysokou zadĺženosťou v zahraničí, chudobou a národnou zvrchovanosťou. Saudskoarabský kráľ Abdalláh pozval v roku 2007 lídrov krajín OPEC na tretí summit v Rijáde, kde sa okrem energetických otázok hovorilo i o ekologických témach.
Experti predpokladajú, že klimatické politiky vlád vo svete a pre tendenciu rozvíjať nové a obnoviteľné zdroje energie, význam kartelu časom klesne, informovali agentúry DPA a Reuters. Iný názor má však IEA, ktorej šéf Nobuo Tanako pri príležitosti septembrového zverejnenia správy Energy Technology Perspectives 2010 vyhlásil, že v najbližších 5 až 10 rokoch sa spotrebitelia ropy stanú závislejšími na dodávkach z krajín OPEC, pretože produkcia mimo ropný kartel bude klesať.
OPEC založili v roku 1960 Irán, Irak, Kuvajt, Saudská Arábia a Venezuela. Dnes sú jeho členmi tiež Alžírsko, Angola, Ekvádor, Líbya, Nigéria, Katar a Spojené arabské emiráty.
TASR, energia