Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. septembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

OPEC oslávil 50. výročie svojho vzniku tlačovou konferenciou

Konferencia vo Viedni, kde je sídlo OPEC, bola hlavným podujatím k 50. výročiu jeho vzniku. Badrí povedal: „Máme dosť rezerv v našich členských štátoch a v iných častiach sveta, preto bude ropa aj v nasledujúcich 50 rokoch.“ Dodal, že organizácia povzbudzuje k tomu, aby sa rozvíjali aj alternatívne zdroje.

Badrí informoval, že OPEC stojí pred veľkými výzvami. Okrem iného musí dokázať využívať nové technológie, rozvíjať ťažbu suroviny spod morského dna v hlbokých moriach a nájsť riešenie, ako odstrániť súčasný nedostatok kvalifikovaných pracovných síl.

Generálny tajomník OPEC dnes spomenul aj okolnosti vzniku organizácie. Pred 50 rokmi dominovalo v ropnom sektore „sedem sestier“, ktoré od konca 2. svetovej vojny ovládali svetovú ťažbu i obchod s touto komoditou.

Krajiny ako Irán, Venezuela alebo Irak nemali nijakú možnosť spolurozhodovať o vlastných zdrojoch. Päť zakladajúcich členov OPEC – Irán, Irak, Venezuela, Saudská Arábia a Kuvajt – sa rozhodlo vziať si svoje čierne zlato do vlastných rúk. Za najväčší výkon ropného kartelu Badrí označil to, že členovia OPEC kontrolujú svoje ropné rezervy a majú vlastné podniky na ťažbu komodity.

Ďalšími členmi OPEC sú Alžírsko, Angola, Líbya, Nigéria, Katar, Spojené arabské emiráty a Ekvádor.

Informovala o tom agentúra DPA.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.