Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. decembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

OPEC nezmenil ťažobnú politiku, členovia sa nedohodli na ťažobných kvótach

Konečné vyhlásenie kartelu po zasadnutí nespomína nové produkčné kvóty. Zdá sa teda, že OPEC necháva členské štáty, aby naďalej pumpovali na trh, ktorý je prezásobený, toľko ropy ako doteraz.

Generálny tajomník kartelu Abdullah al-Badri uviedol, že OPEC sa nemohol dohodnúť na žiadnom čísle, pretože nedokáže predpovedať, o koľko viac ropy dodá v budúcom roku na trh Irán. Dôvodom je skončenie západných sankcií podľa dohody dosiahnutej pred šiestimi mesiacmi so svetovými mocnosťami o jadrovom programe Iránu. „V súčasnosti sme nemohli určiť žiadne čísla a dohodli sme sa, že rozhodnutie odsunieme do budúceho roka,“ povedal al-Badri.

OPEC na svojom poslednom zasadnutí stanovil ťažobné kvóty na 30 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov) denne. V poslednom čas však kartel produkoval okolo 32 miliónov barelov denne a prispel k výraznému nadbytku ropy na svetovom trhu.

Väčšina ministrov opustila zasadnutie OPEC bez komentára. Iránsky minister ropného priemyslu Bijan Zangeneh vyhlásil pred stretnutím, že Teherán je ochotný diskutovať o akejkoľvek akcii až po dosiahnutí plnej úrovne produkcie, keď sa zrušia západné sankcie.

Irán už niekoľkokrát opakovane vyhlásil, že po zrušení sankcií zvýši produkciu o 1 milión barelov denne. To znamená, že nadbytok na trhu sa ešte zvýši. Aktuálne sa globálne spotrebuje až o 2 milióny barelov denne menej, než sa ťaží.

Nigérijský minister ropného priemyslu Emmanuel Ibe Kachikwu dnes povedal, že v prípade pokračujúceho poklesu cien sa OPEC môže zísť aj skôr než 2. júna 2016, na tento dátum ja naplánované ďalšie pravidelné zasadnutie kartelu.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.