Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. júna 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

OPEC nečakane ponechal produkciu na pôvodnej úrovni, v karteli rastú spory

Generálny tajomník OPEC Abdullah al-Badrí povedal, že organizácia rozhodla, že zatiaľ produkciu meniť nebude. Verí však, že členovia OPEC by sa mohli opäť zísť do troch mesiacov.

„Bohužiaľ, nepodarilo sa nám dospieť k dohode o zmenách v produkcii,“ povedal Abdullah al-Badrí novinárom po zasadnutí OPEC vo Viedni. Podľa zástupcov členských štátov kartelu zvýšenie ťažby odmietali najmä Irán, Venezuela a Alžírsko.

„Bola to jedna z najhorších schôdzok, aké sme kedy mali,“ povedal minister ropného priemyslu Saudskej Arábie Ali al-Naimí, podľa ktorého až šesť z 12 členských štátov kartelu bolo proti zvýšeniu produkcie. Aj analytici, ktorí sledujú aktivity OPEC-u už viac než 20 rokov, uviedli, že si nepamätajú, že by niekedy predtým boli v karteli také veľké rozpory ako teraz.

Medzi krajinami, ktoré uprednostňovali zvýšenie produkcie, boli práve Saudská Arábia a Kuvajt. Podľa nich by takýmto krokom OPEC pomohol čiastočne riešiť vysoké ceny ropy, problémy s dodávkami komodity z Líbye a rastúci dopyt v Ázii. Alí al-Naimí dodal, že cieľom stúpencov zvýšenia ťažby bolo posunúť produkciu na 30,3 milióna barelov denne z terajších 29 miliónov barelov/deň vrátane Iraku, ktorý nie je viazaný kvótami organizácie.

Informovali o tom agentúry Reuters, AP a DPA.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.