Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. marca 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

OPEC nahradí pokles líbyjských dodávok ropy

Spolu so Saudskou Arábiou zvýšia dodávky ropy na medzinárodný trh aj ďalší členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Tým odstránia výpadok jej vývozu z Líbye. Od začiatku apríla budú dodávať viac o 300 tis. barelov aj Kuvajt, Spojené arabské emiráty a Nigéria. So saudskoarabským príspevkom by sa mal teda líbyjský výpadok úplne eliminovať.

OPEC chce vytvoriť na trhu podmienky, aby sa zastavil rast ceny komodity. Ak by jej bolo málo, cena barelu WTI, hlavného druhu ropy, od ktorého sa odvodzujú ceny ostatných druhov komodity, by mohli dosiahnuť až 120 USD (85,54 eur).

Niektoré odvetvia ako letecká doprava už upozorňujú, že vysoké ceny pohonných látok im zvyšujú náklady.

Andrew Burns zo svetovej banky začiatkom marca uviedol, že rast cien ropy pocítia predovšetkým priemyselné štáty poklesom tempa hospodárskeho rastu. Vplyv drahej ropy na ne bude citeľný a merateľný. Burns hovoril o znížení hospodárskeho prírastku v tomto roku o 0,2 až 0,4 percentuálneho bodu.

Hlavný ekonóm Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) Fatih Birol vyjadril rovnaký názor. Drahá ropa môže mať nepriaznivý vplyv na Spojené štáty, EÚ a Japonsko. Americkému denníku Wall Street Journal povedal, že tieto tri hospodárske regióny zaplatia tento rok za ropu takmer o 200 mld. dolárov viac než vlani v prípade, ak priemerná cena barelu za tento rok dosiahne 100 USD, informoval nemecký denník Financial Times Deutschland.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.