Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. marca 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

OPEC možno dosiahne rekordný profit

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) by v roku 2011 mohla získať za predaj suroviny viac než bilión amerických dolárov. Záležať však bude na tom ako sa v priebehu roka budú ďalej vyvíjať ceny ropy. Tie sa v prípade ropy Brent aktuálne pohybujú okolo 115 dolárov za barel a sú najvyššie od leta 2008.

Kartel OPEC má z rastu cien ropy značný prospech. Ropa začala citeľne zdražovať vo februári, kedy začali eskalovať nepokoje v krajinách Blízkeho východu a severnej Afriky. Práve v tejto oblasti totiž leží celá rada krajín, ktoré patria k hlavným producentom a vývozcom ropy.

Hlavný ekonóm IEA Fatih Birol podľa denníka Financial Times (FT) povedal, že podľa najnovšieho odhadu agentúr by mohol OPEC tento rok vyviezť o trochu menej barelov než v roku 2008, kedy kartel z vývozu ropy získal 990 miliárd amerických dolárov. Pokým sa ale cena udrží nad 100 dolármi za barel, tržby z vývozu ropy by mali prekročiť spomínaný bilión dolárov.

„V histórii organizácie OPEC to bude po prvýkrát, čo tržby z predaja ropy dosiahnu jeden bilión dolárov. Je to predovšetkým v dôsledku vyšších cien a vyššej produkcie, “ povedal Birol pre FT. „Saudská Arábia v každom prípade vynaložila značné úsilie, aby sa trh s ropou ukľudnil. Zvýšila produkciu, takže rast cien sa zastavil,“ dodal.

OPEC sa opiera predovšetkým o cenu ropy Brent, ktorá sa momentálne pohybuje okolo 115 dolárov za barel. Trh ale pozorne sleduje tiež cenu americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI), ktorá je v súčasnej dobe nad 115 dolármi. WTI bývala väčšinou drahšia než WTI lebo je o niečo kvalitnejšia, vysoké zásoby v USA ale cena WTI už dlhšiu dobu stláčajú.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.