Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. júna 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

OPEC má dostatočné rezervné kapacity na pokrytie zvýšeného dopytu

Na otázku, či kartel na svojom najbližšom zasadnutí zvýši ťažobné kvóty, Naimi odpovedal: „Uvidíme. Musíme počkať na nové údaje. Ak bude potrebné zvýšenie, rozhodne sa v súlade s tým. Ak nebude potrebné, neurobíme to.“

Dodal, že OPEC má vždy rezervné kapacity, ktoré v súčasnosti predstavujú okolo 3 až 3,5 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov), takže nemá problémy so zaplátaním diery na trhu na strane ponuky.

Podľa Naimiho celkové ropné rezervy Saudskej Arábie predstavujú 265 miliárd barelov, čo je dosť na ďalších 100 rokov ťažby. Odmietol však komentovať, aká je podľa neho férová cena čierneho zlata v terajšej situácii.

Predstavitelia OPEC sa zídu v stredu 8. júna a budú rokovať o ťažobnej politike kartelu. OPEC pokrýva viac než tretinu globálnej spotreby ropy.

Jeden z delegátov blížiaceho sa zasadnutia, ktorý nechcel byť menovaný, uviedol, že „je potrebné zvýšiť ťažbu, aby sa nahradil výpadok produkcie v Líbyi.“ „Ceny ropy sú príliš vysoké, zo 100 USD/barel majú ľudia strach,“ dodal.

Odhaduje sa, že na upokojenie trhu by kartel mohol zvýšiť ťažobné kvóty o 1 až 1,5 milióna barelov denne. Väčšina rezervných kapacít OPEC pripadá na najväčšieho exportéra Saudskú Arábiu, takže pravdepodobne by pokryla aj veľkú väčšinu zvýšenia ťažby.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.