Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. júna 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

OPEC: Iracká a ukrajinská kríza zvyšujú ceny ropy

Podľa kartelu OPEC kríza v Iraku a na Ukrajine podporuje ceny energií. Len eskalácia konfliktu medzi Moskvou a Kyjevom už spôsobila zdraženie ceny ropy o 2 až 3 USD (1,47 až 2,21 eura), uviedol dnes v Moskve šéf OPEC Abdalláh al-Badrí. Kríza v Iraku sa v podstate ešte len začala. „Ide o veľa,“ varoval al-Badrí. K zastaveniu dodávok ruského plynu na Ukrajinu povedal, že obe strany musia svoj spor vyriešiť.

Podľa šéfa kartelu na trhu panuje napätie. Plyn z Ruska do Európskej únie (EÚ) cez Ukrajinu, ktorá je najdôležitejšou transportnou krajinou pre dodávky do strednej a západnej Európy, zatiaľ prúdi. „Trh je nervózny, keď sa dovoz zníži,“ zdôraznil al-Badrí.

Experti varujú, že dovoz plynu do EÚ sa môže znížiť, pretože Ukrajina môže časť dodávok použiť na pokrytie svojich potrieb. Rusko pre dlhy a cenový spor zastavilo dodávky na Ukrajinu v pondelok (16. 6.).

Šéf OPEC predpovedá, že globálny dopyt po rope do roku 2035 vyskočí približne o 52 %. Pritom vychádza z ceny na úrovni okolo 110 USD za barel (159 litrov).

Účastníci Svetového ropného kongresu (World Petroleum Congress) v Moskve, ktorý je najväčším svetovým stretnutím ropných a plynárenských expertov, majú podľa al-Badrího pochopenie pre krok Gazpromu. Šéf OPEC upozornil, že existuje zmluva, ktorá sa musí dodržiavať. „Neexistuje dôvera, keď jeden z partnerov neplatí.“

(1 EUR = 1,3568 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.