Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. júla 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

OPEC: Globálny dopyt po rope na budúci rok vzrastie o 1,3 %

Podľa OPEC dopyt po komodite stúpne v roku 2018 o 1,26 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) na v priemere 97,65 milióna barelov ropy denne. Tento odhad sa zhoduje s tempom rastu dopytu v uplynulých piatich rokoch.

Podľa analytikov OPEC motorom zvyšovania dopytu po rope bude predovšetkým rast globálnej ekonomiky, ako aj expanzia dopravy a s tým spojená zvýšená spotreba palív v USA, Číne a Indii. Aj rozširovanie amerického a čínskeho petrochemického priemyslu podporí globálnu spotrebu ropy.

Exportéri ropy, ktorí nie sú členmi OPEC, zvýšia svoju produkciu v budúcom roku o takmer 2 % na 58,96 milióna barelov/deň, a to najmä ropné firmy v Severnej Amerike, Brazílii a Rusku.

OPEC tak bude mať menej priestoru na ropnom trhu. Krajiny Blízkeho východu, Afriky a Latinskej Ameriky, ktoré sú členmi OPEC, dodali v júni na trhy 32,6 milióna barelov ropy denne, čo predstavuje viac ako tretinu celosvetových dodávok.

Koalícia 24 producentských krajín, a to ako členov, tak nečlenov OPEC, vrátane Ruska, od januára tohto roka znížila svoju produkciu, aby podporila rast cien ropy. Ale Nigéria a Líbya minulý mesiac zvýšili svoju ťažbu.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.