Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. novembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

OPEC: Dopyt po rope sa vráti na úroveň z roku 2007

Dopyt po rope v tomto roku prekonal očakávania ropného kartelu OPEC. Oproti pôvodným prognózam sa má zvýšiť až dvojnásobne, teda o jeden milión barelov denne. V nasledujúcom roku sa má dopyt dokonca zvýšiť o ďalších 1,1 miliónov barelov ropy. Absolútna spotreba komodity by tak činila 86,6 miliónov barelov.

V stredne dlhodobom horizonte do roku 2014 očakáva ropný kartel rast svetovej spotreby ropy na úroveň 89,9 miliónov barelov. Dodávka od producentov ropy z členských krajín OPEC-u sa má do roku 2014 zvýšiť na úroveň 30,6 miliónov barelov z 28,7 miliónov barelov v roku 2009, čo zaostáva za očakávaniami kartelu. 

Ceny ropy by sa mali do roku 2020 pohybovať v rozmedzí 75 až 85 dolárov za barel.

Svetový trh s ropou je nestály

Krajiny OPEC neplánujú zvyšovanie ťažobnej kapacity. Súčasný trh podľa nich vykazuje príliš veľa neistoty. Doterajšie investície by mali byť dostatočné na to, aby uspokojili dopyt po rope od členov kartelu. Poskytujú tiež dostatok voľných kapacít. V dôsledku toho stále hrozí nižší dopyt po rope, ktorú ťažia členské štáty. Mohlo by to vyústiť to zvýšenia objemu nevyužitých ťažobných kapacít.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) vznikla v roku 1960. Ropný kartel dnes združuje 12 krajín, ktorí spoločne dodávajú na medzinárodný trh s ropu jednu tretinu jeho objemu. Zo svetových rezerv však ovládajú až 80 %. Sídlom organizácie je od roku 1965 Viedeň.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.