Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ropne pole
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Jacqueline Poggi (licencia Creative Commons)
12. novembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

OPEC: Dopyt po rope bude na budúci rok ešte vyšší

Kartel OPEC včera zvýšil svoj odhad o dennom dopyte ropy pre rok 2011. Prognózu zo začiatku novembra zvýšil o 190 tis. barelov. Inými slovami, denný dopyt po rope by nemal byť na budúci rok vyšší o 1,1 mil. barelov, ale o 1,17 mil. barelov. Celkovo by sa tak malo spotrebovať 86,95 mil. barelov ropy za deň.

OPEC súčasne zvýšil i odhad o  spotrebe ropy vo svojich členských krajinách, konkrétne o 400 tis. barelov na deň. Celkovo by tak krajiny kartelu mali denne spotrebúvať 29,19 mil. barelov komodity.

Pokiaľ ide o dennú ťažbu ropy v nečlenských krajinách OPEC-u, tá by mala byť na konci tohto a i v priebehu budúceho roka nižšia o 70 tis. barelov.

Spresnený odhad pre budúci rok vychádza z predpokladu, že svet sa už zotavuje z hospodárskej krízy a tempo hospodárskeho rastu sa zrýchľuje.

„Spotreba v krajinách Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj prekročila očakávania v dôsledku väčšej hospodárskej aktivity,“ uviedli ekonómovia OPEC-u v pravidelnej mesačnej správe o stave ropného trhu. Doplnili, že zásoby ropy a ropných produktov sú dostatočné a tento stav sa pravdepodobne nezmení. Preto by mal byť trh dobre pripravený i na nadchádzajúcu zimu a vykurovaciu sezónu na severnej pologuli.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.