Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. augusta 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

OPEC: Dopyt po rope bude klesať

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) znížila odhad rastu svetového dopytu po rope pre tento i budúci rok. Dôvodom je horší výhľad vývoja ekonomiky, ktorý znižuje spotrebu, najmä v rozvinutých krajinách. Celosvetový dopyt by sa mal tento rok zvýšiť o 1,21 milióna barelov denne, čo je však o 150 tis. barelov menej než júlový predpoklad kartelu.

V budúcom roku má dopyt vzrásť o 1,3 mil. barelov denne na celkovú hodnotu 89,4 mil. barelov za deň. To je o 20 tis. barelov menej, ako uvádzala predchádzajúca prognóza. Súčasne kartel varoval pred nestabilitou trhu, ktorý má potenciál k ďalšiemu poklesu. Vývoj situácie bude preto naďalej pozorne sledovať.

„Obavy o hospodárstvo spolu s vysokými cenami ropy ovplyvnili dopyt po rope v krajinách Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD)“, uvádza sa vo vyhlásení OPEC. „Dopyt po rope v OECD bude pokračovať v poklese, hoci v minulom roku došlo k dočasnému oživeniu.“ Rast sa predpokladá hlavne z ďalších regiónov. Dopyt z Číny sa má tento rok zvýšiť o 6,5 percenta, aj keď v júni došlo v priebehu ôsmich mesiacov k miernemu poklesu. Hlavný podiel na raste v budúcom roku by mala mať teda Čína, India, Blízky východ a Latinská Amerika.

Kartel súčasne uviedol, že zvýšil ťažbu na viac ako 30 mil. barelov denne. Rast ťažby však prichádza v čase, keď sa objavujú známky spomalenia ekonomického rastu.

OPEC pokrýva viac než tretinu svetovej spotreby ropy. Ropný kartel je prvou z troch najvýznamnejších organizácií zverejňujúcich správu o výhľade vývoja na trhu s ropou. Odhad rastu kartelu na tento rok je nižší ako odhad amerického vládneho úradu pre energetické informácie EIA. Ten očakáva tohtoročný o 1,43 milióna barelov denne. Je však podobný odhadu Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA), poradenskej agentúry pre USA a ďalších 27 priemyselných krajín, napísali agentúry AP a Reuters.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.