Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. marca 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

OPEC:Dodávky ropy na svetový trh sú dostatočné

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v súčasnosti nepovažuje za potrebné zorganizovať mimoriadne zasadanie, na ktorom by diskutovala o zvýšení ťažby. Povedal to v stredu jeden zo zástupcov OPEC-u po neformálnych konzultáciách členov ropného kartelu. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu rokovala o tom, či sa kartel musí stretnúť, aby sa zaoberal rastúcimi cenami a výpadkom dodávok z Líbye, ale je presvedčená, že dodávky sú primerané, povedal delegát. „Mali sme konzultácie, ale v tomto okamihu nepovažujeme za nutné zorganizovať stretnutie,“ povedal delegát. Najbližšie riadne zasadanie kartelu, na ktorom má OPEC posúdiť ťažobné kvóty, je naplánované na jún.

Ceny ropy v utorok klesli po tom, ako kuvajtský minister ropného priemyslu povedal, že OPEC rokuje o zvýšení ťažby a o skoršom zasadaní. Predsedníckou krajinou kartelu je v tomto roku Irán, ktorý však v utorok poprel dohady o tom, že OPEC zvýši ťažbu, a vyhlásil, že sa neprijalo žiadne konkrétne rozhodnutie o zvolaní mimoriadnej schôdzky. „Na trhu nie je nedostatok,“ povedal iránsky zástupca v organizácii Mohammad Alí Chatíbí.

Irán je v rámci kartelu OPEC druhým najväčším producentom ropy, pričom Teherán presadzuje vysoké ceny čierneho zlata. Boje v Líbyi, ktorá je tretím najväčším producentom ropy v Afrike, spôsobili, že ťažba v krajine klesla o zhruba dve tretiny. Líbya zvyčajne denne ťaží 1,6 mil. barelov denne, čo sú približne 2 % celosvetovej ťažby.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.